نوشته‌ها

وکیل ازدواج دختر بدون اذن پدر:

به علت اینکه ازدواج و تحکیم خانواده از مسائل اساسی و بنیادین جامعه است به تبع آن ازدواج دختر بدون اذن پدر از دسته مسائل و مشکلاتی است که به وجود می آید.
در این مقاله می‌خواهیم به موضوع ازدواج دختر بدون اذن پدر و مسائل پیرامون آن بپردازیم با ما همراه باشید.

ازدواج دختر بدون اذن پدر

باتوجه به ماده ١٠۴٣ قانون مدنی اصلاحی مورخ 1370/8/14 بیان می دارد:

نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری او است و هرگاه پدر یا جد پدری او بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می‌تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.

در چه مواردی ازدواج دختر بدون اذن پدر میسر میگردد ؟!

  •  پدر بدون دلیل منطقی تصمیم برمخالفت داشته باشد. همانطور که در ماده فوق ذکر شد در این حالت دختر می تواند به دادگاه مراجعه کند.
  •  دختری که قبلا ازدواج کرده بوده از همسرش جدا شود و یا همسرش فوت کند برای ازدواج مجدد اجازه پدر لزومی ندارد «ولی استثنایی که اینجا مطرح می شود این است که دختر بعد از ازدواج دیگر باکره نباشد، اگر همچنان باکره باقی مانده باشد اذن پدر شرط می شود»
  • در صورت باکره نبودن دختر
  • باتوجه به ماده 1044 در صورت نبود پدر دختر می تواند از طریق دادگاه اقدام به ازدواج کند:
  • در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند و استیذان از آنها نیز عادتا غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد، وی می تواند اقدام به ازدواج نماید.
  • اگر پدر دارای محجوریت یا دیوانگی باشد
  • در صورتی که باکره بودن دختر به دلایلی به غیر از ازدواج از بین برود .مانند: رابطه نامشروع، استفاده عمدی از شی خارجی
  • اگر در صورت مخالف پدر ،جد پدری رضایت بدهد
  •  در حالتی که پدر سفیه باشد

در چه شرایطی ازدواج دختر به اذن پدر نیاز دارد؟!

اساسی ترین بحثی که برای شرط اجازه پدر در ازدواج دختران مطرح می شود باکره بودن دختر است.
لازم به ذکر است هم در عقد موقت و هم عقد لازم اجازه پدر لازم است. پس استثنایی برای مدت عقد وجود ندارد.
همانطور که در موارد فوق ذکر شد در حالتی که دختری که قبلا ازدواج کرده است و فی الحال طلاق گرفته باشد و یا همسر وی فوت شده باشد و همچنان باکره باقی مانده باشد برای ازدواج مجدد اجازه پدر لازم می گردد.

بدین گونه همانطور که گفته شد باکره بودن دختر موجب می شود که اجازه پدر حتما وجود داشته باشد و شرط ازدواج باشد.

چرا برای ازدواج دختر اجازه پدر ضرورت دارد؟!

ممکن است این سوال مطرح شود که چرا دختر برای ازدواج به اذن پدر احتیاج دارد و اذن پدر ضروری است.
مهمترین دلیلی که مطرح می‌شود این است که پدر همیشه صلاح فرزندش را میخواهد و نمی خواهد که دخترش تصمیمی بگیرد که بعدا پشیمانی به بار آورد همچنین یک پدر، منطقی موضوع را بررسی می کند و در اکثر مواقع دختر احساسی تصمیم می‌گیرد و پدر در آخر مصلحت دختر را می خواهد.
به خاطر این مسائل است که اذن پدر برای ازدواج دختر ضروری است.

وکیل ازدوج دختر بدون اذن پدر:

مجموعه حقوقی وکلای عدل گو با کادری مجرب متشکل از بهترین وکلای با تجربه و متخصص در حوزه خانواده آماده پاسخگویی 24 ساعته به شما عزیزان می باشد.
شما می توانید برای پیگیری پرونده های خانواده خود و دستیابی به نتیجه مطلوب به گروه وکلای عدل گو مراجعه فرمایید.

تماس