وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری  : کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری‌ها یکی از مراجع اختصاصی خارج از دادگستری است که شخصیت حقوقی جداگانه‌ای نسبت به شهرداری دارد اما در اداره شهرداری مستقر است. در ادامه با توضیحات وکیل ملکی همراه باشید…

کمیسیون ماده 100 از جمله کمیسیون‌های اداری است که در رابطه با ماده 100 قانون شهرداری‌ها بوجود آمده است. این کمیسیون شخصیت حقوقی مستقل و کاملاً مجزا از شهرداری دارد.

فلسفه وجودی کمیسیون ماده 100 شهرداری:

اگر شخصی در حوزه ساخت و ساز مرتکب تخلف شود، شهرداری حق تخریب یا گرفتن جریمه ندارد بلکه فقط میتواند جلوی عملیات ساخت و ساز را بگیرد اما باید بلافاصله پرونده را به کمیسیون ماده 100 ارجاع دهد تا کمیسیون پس از رسیدگی تصمیم بگیرد که با متخلف چه برخوردی صورت بگیرد.

وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری

تخلفات قابل رسیدگی در کمیسیون ماده 100:

تخلفاتی که پرونده مربوط به آنها باید در کمیسیون ماده 100 مورد رسیدگی قرار گیرد، به شرح زیر است:

  • احداث بنا بدون پروانه(مجوز) یا احداث بنا خارج از پروانه یا مازاد بر آن
  • عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ
  • تجاوز به معابر شهر
  • استحکام نداشتن بنا یا عدم رعایت ضوابط فنی
  • عدم رعایت ضوابط بهداشتی و شهرسازی در احداث بنا
  • تغییر کاربری غیرمجاز
  • تخلف مهندس ناظر ساختمان

اعضای کمیسیون ماده 100 شهرداری:

اعضای تشکیل‌دهنده کمیسیون ماده 100 شهرداری، نمایندگان وزارت دادگستری، نماینده شورای اسلامی و نماینده شهرداری هستند. نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور، یکی از قضات دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری و یکی از اعضای شورای اسلامی شهر به انتخاب انجمن شوراء تعیین میشوند. نماینده شهرداری در این کمیسیون حق رأی ندارد و تنها برای بیان توضیحات حاضر میشود.

نحوه رسیدگی در کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری:

کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری‌ها از دو کمیسیون، کمیسیون‌های بدوی و تجدیدنظر تشکیل شده است. پرونده تخلفات ابتدا در کمیسیون بدوی مطرح میشود. کمیسیون بدوی اعضایی دارد که یکی از آنها نماینده شهرداری است. نماینده شهرداری فقط برای ادای توضیحات می‌تواند در جلسات این کمیسیون شرکت کند.
شهروندی که پرونده تخلف او در این کمیسیون مطرح شده است می‌تواند با دادن لایحه‌ی کتبی از خودش دفاع کند.

قابلیت اعتراض به رأی کمیسـیون مـاده 100 شهـرداری:

تصمیماتی که در کمیسیون بدوی گرفته می‌شود قابل اعتراض در کمیسیون تجدیدنظر است. اگر اعتراضی به تصمیم کمیسیون باشد باید تا 10روز از تاریخ ابلاغ رأی، در کمیسیون تجدیدنظر مطرح شود. بعبارت دیگر رأی ظرف 10روز قابل شکایت و تجدیدنظر در شعبه دیگر کمیسیون است و رأی این شعبه قطعی و لازم‌الاجرا است. البته به موجب ماده 10 قانون دیوان عدالت اداری آرای قطعی کمیسیون ماده 100 قابل تجدیدنظر در دیوان عدالت اداری است.

توصیه‌های حقوقی مهم:

اخطاریه ارسالی و ضمائم آن جهت اطلاع از نوع خلاف، دقیقاً مطالعه شود و فرم دفاعیه تکمیلی حداکثر ظرف مدت 10روز پس از دریافت اخطاریه، جهت ثبت در دبیرخانه اداره کل ماده 100 ارائه گردد. هنگام ارائه دفاعیه، حضور مالک و وکیل قانونی بهمراه کارت شناسایی و سند الزامی می‌باشد.

با استناد به تبصره یک ماده 100 قانون شهرداری، ابلاغ و اجراء آرای ماده 100 بعهده منطقه مربوطه می‌باشد. بنابراین نتیجه رأی پس از صدور از طریق شهرداری منطقه به مالک ابلاغ گردیده فلذا جهت اطلاع از مفاد رأی و پیگیری‌های لازم، در صورت عدم ابلاغ، به شهرداری منطقه مراجعه گردد.

کمیسیون ماده 99 قانون شهرداری صلاحیت چه اموری را داراست؟

کمیسیون ماده 100 ناظر به اختلافات در محدوده شهر و کمیسیون ماده 99 ناظر به اختلافات خارج از حریم مصوب شهرهاست.

در صورت عدم احداث پارکینگ، کمیسیون ماده 100 چه جریمه‌ای خواهد کرد؟

در خصوص عدم احداث پارکینگ یا غیرقابل استفاده بودن آن و عدم امکان اصلاح آن، کمیسیون می‌تواند از یک برابر تا 2 برابر ارزش معاملاتی برای هر مترمربع (به متراژ 25 متر) جریمه کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس