وکیل کلاهبرداری

 • به نظر شما چه افرادی به انجام این جرم روی می آورند ؟
 • وجه تمایز این جرم از سایر جرایم چیست که بعضا علاوه بر خسارات مادی ، باعث بروز خسارات معنوی و روحی برای بزه دیده می شود ؟
 • از کجا بفهمیم در معرض کلاهبرداری قرارگرفته ایم یا جرم دیگری محقق شده است؟
 • چرا تعقیب ودستگیری این دسته از مجرمین مشکلتر از سایر جرایم است ؟
 • آیا این جرم در همه موارد قابل پیگیری است یا خیر ؟
 • خسارات وارده به بزه دیده چگونه جبرا ن میشود ؟
 • ایا در فضای مجازی و سایبری هم این جرم رخ میدهد؟
 • چه کنیم که در معرض کلاهبرداری قرارنگیریم ؟

وکیل کلاهبرداری با تسلط بر قوانین و موضوعات مرتبط بااین جرم در ادامه پاسخگوی این سوالات خواهد بود : نخست به تعریف این جرم میپردازیم .

تعریف کلاهبرداری

به زبان ساده کلاهبرداری فریب شخص یا اشخاصی در نتیجه اعمال متقلبانه کلاهبردار است که سبب میشود بزه دیده بارضایت کامل مال یا پول خود را در اختیار وی قرار دهد ،که این مساله درواقع وجه تمایز این جرم از سایر جرایم مشابه مثلا سرقت است :و از آنجا که اصولا کلاهبرداران ،برخلاف بسیاری از مجرمین دیگر از هوش ، ذکاوت ،چرب زبانی و بعضا تحصیلات عالیه یا مناصب اجتماعی خاص برخوردارند ،لذا با صحنه سازی شرایطی ایجاد می کنند که قربانی با پای خود در دام آنها می افتد و همین امر در مواردی باعث می شود بزه دیده از بیم اینکه مورد تمسخر قرار گیرد و وقوع جرم و از دست رفتن مالش را به ساده لوحی او ربط دهند ؛از پیگیری آن خصوصا در مواردی که مال موضوع کلاهبرداری رقم خیلی بالایی نباشد ،صرفنظر کنند؛چراکه علت عمده بردن مال توسط کلاهبردار گول خوردن مالباخته است . در اینگونه موارد وکیل کلاهبرداری در کنار شما خواهد بود و با ارائه راهکارها و راهنمایی لازم پیشگیری از وقوع مجدد این جرم را به شما آموزش خواهد داد.

 

وکیل کلاهبرداری

در قانون مجازات اسلامی کلاهبرداری در زمره جرایم علیه اموال طبقه بندی شده است و مصادیق و طرق ارتکاب آن عنوان گردیده .بعنوان مثال در ماده 1قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری چنین آمده است :”هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت ها یا تجارتخانه ها یا کارخانه ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث یا پیش امدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آن ها تحصیل کرد ه و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب میگردد.

لازم به ذکر است طبق قانون جدید کاهش مجازات تعزیری که میتوانید جهت مطالعه بیشتر به مقاله مرتبط با آن مراجعه کنید ،کلاهبرداری با مبلغ زیر 100میلیون تومان قابل گذشت است و پیگیری آن تنها باشکایت شاکی خصوصی ممکن میباشد و کلاهبرداری با مبالغ بالای 100میلیون تومان غیر قابل گذشت بوده و جنبه عمومی دارد و بدون شکایت شاکی خصوصی نیز از طریق دادستان قابل پیگیری است ؛و از طرفی همانطور که ذکر شد مصادیق عنوان شده در ماده قانونی تمثیلی می باشد یعنی تنها برخی از موارد منجر به کلاهبرداری درقانون ذکر شده ،لذا مشورت و استفاده ازتجربه وکیل کلاهبرداری راهی مطمان برای تشخیص جرم کلاهبرداری و پیگیری آن است.

در اسلام نیز کلاهبرداری با توجه به آییه شریفه

“ولا تاکلوا اموالکم بینکم بالباطل “

جر جرایمی است که نوعی “خوردن مال حرام “محسوب می شود . در متون فقهی نیز از کلاهبرداری تحت عنوان “احتیال”و کلاهبردار تحت عنوان”محتال”نام برده شده است .

شرط تحقق جرم کلاهبرداری

توسل به هرنوع وسیله متقلبانه یا اصطلاحا صحنه سازی و انجام عملیات متقلبانه برای فریب مالباخته بگونه ای که با رضایت و بعضا به اصرار مال خود را به منظور تحصیل منفعتی موهوم در اختیار فرد کلاهبردارقراردهد.و یا اقدامات کلاهبردارمنجر به بردن مال قربانی و ورود ضرر مالی به وی و انتفاع مالی کلاهبردار یا شخص موردنظر وی گردد.از طرفی شخص کلاهبردار باید در بکارگیری وسایل متقلبانه دارای سوئ نیت جهت بردن مال قربانی باشد ،که اثبات آن با شاکی است که در این زمینه نیز وکیل کلاهبرداری میتواند نقش موثری در روند شناسایی و پیگیری مساله داشته باشد .

انواع و مصادیق کلاهبرداری

کلاهبرداری درجامعه امروزی هم بصورت معمول و شناخته شده آن رخ میدهد و هم بصورت اینترنتی و در فضای مجازی و سایبری که شامل مصادیق بسیارو بکار گیری روشهای جدید توسط کلاهبردار می شوند که تشخیص ان با توجه به حساسیت موضوع در بررسی همه جانبه مساله در تخصص وکیل کلاهبرداری است .در زیر جهت افزایش اگاهی به چند مورد از این مصادیق اشاره می کنیم :

 • توسل به مصادیق تمثیلی مذکور در قانون
 • دسیسه و تقلب ردر کسب و تجارت
 • تبانی برای بردن مال غیر
 • انتقال مال غیر بدون مجوز قانونی
 • معرفی مال دیگری به عوض مال خود
 • تبانی در معاملات دولتی
 • تقاضای ثبت ملک متعلق به دیگری
 • امتناع از رد حق به صاحب آن
 • تحصیل متقلبانمه تصدیق انحصار وراثت
 • جعل عنوان نمایندگی بیمه
 • سوئ استفاده از ارز دریافتی از دولت

مجازات کلاهبرداری

مجازات کلاهبرداری طبق قانون حبس از یک سال تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال اخذ شده و همچنین رد اصل مال به صاحب آن میباشد که در صورت وجود شرایط تخفیف با اعمال ضوابط مربوطه دادگاه می تواند مجازات را کاهش دهد .

احقاق حق و پیگیری

از انجا که با توجه به مطالب ذکر شده و با توجه به مواد قانونی ،موارد بسیاری تحت عنوان کلاهبرداری یا در حکم کلاهبرداری قرارمیگیرند و سالانه مقادیر هنگفتی از پول و سرمایه افراد و حتی سازمانها دراثر کلاهبرداری از دست می رود و امروزه حتی شاهد مواردی مانند کلاهبرداری اینترنتی و سواستفاده از کارتهای بانکی هستیم ،اشنایی با کلاهبرداری ازمهمترین نیازها درصنایع مختلف من جمله بانکداری الکترونیکی و بیمه و …می باشد و از طرفی این جرم علاوه بر تحمیل خسارت مالی به شاکی باعث بروز خسارات معنوی و روحی می شود .

لذا وکیل کلاهبرداری بایستی در احقاق حق و رفع مشکل در اینگونه پرونده ها دارای تسلط کافی بر قوانین اصلی وهمچنین مرتبط ، مانند قوانین جرایم رایانه ای باشد تا بتواند جنبه مجرمانه و متقلبانه جرم کلاهبرداری رااثبات کند و مانع تضییع حقوق افراد شود وبا ارائه مشاوره ها و راهکارهای مناسب و آگاه سازی افراد از وقوع این جرم و جرایم مرتبط در جامعه بصورت حقیقی و مجازی جلوگیری بعمل آورد. مجموعه حقوقی عدل گو با ارائه مشاوره تخصصی در زمینه کلاهبرداری میتواند علاوه بر دفاع از شما در صورت پایمال شدن حقوقتان با تسریع روند پیگیری از بروز خسارات جلوگیری به عمل آورد .

چنانچه نیازمند مشاوره با وکیل متخصص کلاهبرداری هستید ،از طریق راه های ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به مشکل شما رسیدگی صورت گیرد.

تماس