وکیل چک , متخصص چک های برگشتی , چک چیست؟ وسیله پرداخت غیرپولی می باشد که به انواع مختلف تاییدشده ، تضمینی ، موردی ، مسافرتی تقسیم بندی میشود.

قانون حاکم بر چک :

دو قانون بر چک حکومت میکند .

  1. قانون تجارت مصوب 1311
  2. قانون صدور چک 1356 با اصلاحات سال 1397

مروری بر محتوای چک :

ارکان تشکیل دهنده چک در قانون آمده است که عبارتند از تاریخ صدور ، تاریخ پرداخت ، محل پرداخت ، نام صادرکننده ، نام پرداخت کننده ، امضا میباشد .

وکیل چک

چک موردی چیست ؟

چکی که در آن فرد تنها یک برگه چک دارد و دارای دسته چک نمیباشد. بدین نحو که مطابق قانون جدید چک ، فرد با تقاضا از بانک ، یک عدد برگ چک از بانک میگیرد.

وصف کیفری چک :

در وهله اول تصور بر این است که چک یک سند تجاری حقوقی میباشد و از این جهت نمیتوان پیگیری کیفری کرد اما با توجه به قانون صدور چک ، میتوان این سند تجاری خاص را منجر به مجازات برای صادر کننده کرد.

بطور مثال شخص صادر کننده با علم به بسته بودن حساب خود اقدام به صدور چک کرده باشد ، مجرم شناخته میشود.

چک صیاد چیست ؟

طبق ماده 6 قانون صدور چک اصلاحی 1397 ، بانکها مکلف هستند که پس از اینکه مشتری درخواست دسته چک میکند ، از بانک مرکزی استعلام بگیرد تا صحت اطلاعات مورد تایید قرار بگیرد و هیچ ممنوعیتی برای صدور دسته چک وجود نداشته باشد.

سپس بانک با توجه به گزارشاتی که از بانک مرکزی دریافت میکند ، برای هر دسته چک شناسه یکتا و مدت اعتبار اختصاص میدهد.

مقایسه چک مشمول قانون تجارت با چک مشمول قانون صدور چک:

تفاوت های شکلی بین چک مشمول قانون تجارت با چک مشمول قانون صدور چک وجود دارد اما توجه شود که از لحاظ ماهوی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

اما تفاوتهای آنها عبارتند از:

الف)در چک قانون تجارت ، محال علیه هر شخصی میتواند باشد چه بانک باشد و چه غیر بانک باشد اما در چک قانون صدور چک ، محال علیه فقط باید بانک باشد و شخص دیگری نمیتواند باشد.
البته توجه شود که محال علیه در چک مشمول قانون صدور چک فقط و فقط بانک میتواند باشد و نمیتواند حتی موسسات مالی و اعتباری محال علیه واقغ شوند.

ب)در چک قانون تجارت ، تاریخ پرداخت نمیتواند وعده دار باشد به عبارت دیگر پرداخت عندالمطالبه میباشد برخلاف چک مشمول قانون صدور چک که میتواند وعده دار باشد.

ج)در چک قانون تجارت، برای مطالبه وجه چک فقط میتوان به دادگاه مراجعه کرد اما در چک قانون صدور چک برای مطالبه وجه چک هم میتوان به دادگاه برای صدور رای مطالبه وجه چک اقدام کرد و سپس به واحد اجرای احکام مدنی برای صدور اجراییه رفت و هم میتوان مستقیما به واحد اجرای ثبت مراجعه کرد و بدون واسطه اجراییه دریافت کرد.

د)طبق قانون تجارت ، چک فقط وصف حقوقی دارد و هیچ عنوان برای آن جنبه کیفری نمیتوان متصور شد اما طبق قانون صدور چک ، سند چک هم جنبه حقوقی دارد و هم جنبه کیفری دارد و برای صاحب حساب در مواردی مجازات کیفری در نظر گرفته است

دریافت مشاوره حقوقی از وکیل چک

حتما توصیه می شود که برای نگارش چک از یک قلم استفاده شود و از قلم های متفاوت استفاده نشود و همچنین متن چک را حتما خودتان یادداشت کنید و به کسی دیگر حتی اگر خیلی هم به آن اعتماد داشتید ، نسپارید. جهت دریافت مشاوره حقوقی اختصاصی در رابطه با پرونده های چک برگشتی و سایر عناوین و موضوعات مربوطه با وکیل چک ، با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس