وکیل قاچاق , متخصص و با تجربه

تعریف قاچاق

قطعا تا کنون با واژه قاچاق در اخبار پخش شده از رسانه ها و یا روزنامه و یا سایر وسایل ارتباط جمعی مواحه شده اید. قاچاق که معنای آن بطور خلاصه عبارت است از پنهان فروشی و یا اقتصاد پنهان و شامل تمام زمینه ها و مواردی است که ورود،خروج و معامله آن طبق قوانین جاری کشور ممنوع باشد .لازم به ذکر است نگهداری و توزیع و حمل کالای فاقد مجوز قانونی در داخل کشور نیز قاچاق محسوب می شود.از طرفی چنانچه فردی کالای داخلی را نیز که مشمول مالیات است ،بدون پرداخت مالیات مربوطه ،وارد چرخه اقتصادی نماید ،کالای مذکور مشمول قوانین مربوط به قاچاق کالا می شود .

وکیل قاچاق

مصادیق قاچاق

مصادیق این جرم شامل طیف وسیعی است و بعنوان مثال می توان به

  • قاچاق اعضای بدن
  • زنان و کودکان
  • انواع سوخت و انرژی
  • دارو
  • مواد غذایی
  • مشروبات الکلی
  • دخانیات
  • طلا
  • ارز
  • و …

اشاره نمود. برخی از این مصادیق در تمام ادوار و در قانون تمام کشورها همیشه مصداق قاچاق است و جرم شمرده می شود ؛ مانند قاچاق انسان و پاره ای موارد با توجه به شرایط خاص اقتصادی یا اجتماعی یا شرایط ویژه در برحه ای خاص به عنوان قاچاق شناخته شده و جرم محسوب می شود و مجازات خاص خود را بدنبال دارد. اما در تمام کشورها با توجه به گستردگی آثار و پیامد های این جرم اصولا مجازات سنگینی در نظر گرفته می شود.

مهمترین مصادیق قاچاق

یکی از مهمترین مصادیق قاچاق ،قاچاق ارز است .ارز شامل پول رایج کشورهای خارجی ،حواله های ارزی و سایر اسناد مکتوب یا الکترونیکی است و حتی مواردی مانند بیت کوین و …را نیز شامل می شود که در مبادلات مالی کاربرد دارد ؛وارد یا خارج کردن آن نیازمند اخذ مجوزو تشریفات خاصی است که چنانچه بدون رعایت تشریفات قانونی و یا از مسیر های غیر مجاز انجام گیرد قاچاق ارز محسوب می شود .

یکی دیگر از مصادیق مهم قاچاق ،قاچاق مشروبات الکلی است .اصولا مشروبات الکلی از خارج کشور وارد ایران می شوند و هرچند افرادی مخفیانه اقدام به تولید آن در داخل کشور می کنند؛در ایران اجازه ساخت مشروبات الکلی وجود ندارد .وارد کردن مشروبات الکی تحت هر عنوانی غیر قانونی است و قاچاق محسوب می شود.اما تولید و نگهداری و خرید و فروش مشروبات داخلی قاچاق محسوب نمی شود اما مجازات خاص خود را دارد .

مجازات قاچاق

هر شخص که مرتکب قاچاق کالا و ارزرو حمل و نگهداری آن شود علاوه بر ضبط کالا یا ارز ، به جریمه نقدی مقر در قانون محکوم میشود .
شخصی که اقدام به عرضه و فروش کالای قاچاق نماید ،علاوه بر ضبط کالا ، بقا توجه به نوع کالا ،محکوم به پرداخت حداقل مجازات نقدی تعین شده در قانون می شود.

در صورتی که متخلف نگهداری و عرضه یا فروش کالا یا ارز قاچاق ،صرافی یا واحد صنفی باشد ، علاوه بر مجازات ضبط و جریمه نقدی موظف است به نصب تابلو بر سر در محل کسب با عنوان متخلف صنفی و تعطیلی محل به مدت شش ماه.

در مجازات قاچاق در برخی موارد با توجه ارزش مال قاچاق و نوع وسیله نقلیه خودرو به نفع دولت ضبط میگردد و در برخی موارد تنها توقیف میگردد . (برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله با عنوان موارد توقیف و مصادره خودرو در جرایم مراجعه نمایید .)در مورد محل نگهداری کالای قاچاق نیز چنانچه ملک متعلق به مرتکب باشد ، با توجه به شرایط مذکور در قانون در برخی موارد محل مصادره می شود .

در مورد مجازات قاچاق مشروبات الکلی نیز چند نکته قابل ذکر است :

نخست آنکه چنانچه میزان مشروبات الکلی کشف شده بیش از بیست لیتر باشد ،مجازات تشدید می گردد.
ثانیا چنانچه وسیله نقلیه استفاده شده متعلق به مرتکب باشد و یا با اطلاع مالک باشد ، به نفع دولت ضعف می شود .

وکیل متخصص قاچاق

با توجه به اینکه قاچاق بعنوان یک معضل اجتماعی چند وجهی دارای حیطه بسیار گسترده ای است و جرایم بسیاری را بصورت مستقیم و غیر مستقیم در بر می گیرد و دعاوی مرتبط با آن از پیچید گیهای خاصی برخوردار است و اصولا در صورت اثبات اتهام و مجرم شناخته شدن متهم ،بعلت وجود قوانین بسیار سختگیرانه در این حوزه ،مجازات سنگینی را بدنبال دارد، لذا احقاق حق در این مورد نیازمند استفاده از راهنمایی ها و تجربه وکیل متخصص در این موضوع است .

مجموعه حقوقی عدل گو با ارائه مشاوره تخصصی در زمینه قاچاق و جرایم مربوطه میتواند علاوه بر دفاع از شما در صورت پایمال شدن حقوقتان در کنارتان باشد ..

چنانچه نیازمند مشاوره با وکیل متخصص قاچاق هستید ،از طریق راههای ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به مشکل شما رسیدگی صورت گیرد.

باتوجه به موضوع دعوا ،طبق تعرفه محاسبه می شود.

با توجه به نوع جرم ارتکابی و شلوغی شعبه و … نمیتوان زمان دقیقی برای ان در نظر گرفت اما چنانچه در این مورد وکیل متخصص قاچاق در کنار شما باشد ،در زمان کوتاهتری به نتیجه می رسید .

در مورد قاچاق کالا و ارز با توجه به نوع جرم ارتکابی ،رسیدگی در موارد ی در صلاحیت دادگاه انقلاب و در مواردی در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است . و در مورد مشروبات الکلی ، رسیدگی در صلاحیت دادگاه انقلاب است .

طبق شرایط ذکر شده در قانون چنانچه وسیله نقلیه متعلق به مرتکب نباشد و یا صاحب اتومبیل بی اطلاع از قاچاق باشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با وکیل متخصص قاچاق مشورت کنید .

تماس