وکیل حضانت فرزند:

کودکان، مظلوم ترین، بی دفاع ترین و آسیب پذیرترین عضو جامعه هستند و برای رشد و تکامل به محیطی امن و سالم نیازمندند. در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط و چگونگی حضانت فرزند آشنا کنیم.
به همین منظور قانون گذار موادی را تحت عنوان شرایط حضانت فرزند اختصاص داده است.
با ما همراه باشید.

 

وکیل حضانت فرزند

مواد قانونی مربوط به شرایط حضانت:

موادی در قانون حمایت از خانواده و موادی در قانون مدنی به برسی و تبیین این موضوع پرداخته است. در قانون مدنی از حضانت تعریف صریح و واضحی ارائه نشده است . ولی از مواد قانونی چنین استنباط می شود که حضانت فرزند به معنای « مراقبت و نگهداری از کودکان توسط والدین یا خویشاندان انها است ».

حضانت حق و تکلیف والدین:

به موجب ماده 1168 قانون مدنی: نگاهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است.

چه افرادی می توانند حضانت فرزند را برعهده بگیرند؟

حضانت در اولین وهله وظیفه و تکلیف والدین می باشد.
ولیکن در مواقعی که یکی از والدین فوت شوند و یا از یکدیگر طلاق بگیرند. قوانین و تصمیماتی در حوزه حضانت فرزند اتخاذ شده است که مبتنی است بر اینکه مصلحت فرزند در بهترین حالت ممکن شکل بگیرد و فرزند در محیطی سالم رشد و پرورش یابد.

شرایط حضانت فرزند:

هزینه شرایط و نگهداری فرزند برعهده پدرو وظیفه وی می باشد.
وظیفه حضانت فرزندان قبل از طلاق با پدر و مادر است . مگر در مواردی که یکی از زوجین فوت کند. طبق قانون برای دختران تا سن 9 سالگی و پسران سن 15 سالگی حضانت پیش بینی شده است. در این اثنا کسی که حضانت به آن واگذار شده باشد نمی تواند ترک مسولیت کند. طبق ماده 40 قانون حمایت از خانواده برای کسی که از اجرای حکم دادگاه مبتنی بر حضانت خودداری کند یا مانع اجرای آن شود و یا از استرداد کودک خودداری ورزد تا زمان اجرای حکم ، مجازات حبس درنظر گرفته شده است.

اگر فردی که دارای حضانت است برخلاف داشتن توانایی و بدون عذر موجه و صرفا به علت لجبازی با طرف مقابل از عهده گرفتن حضانت خودداری کند ضمانت اجرای ماده 40 قانون حمایت از خانواده شامل حال وی می شود، اما اگر عذر موجهی داشته باشد و فرد شایسته دیگری را برای حضانت بیابد حکم ماده 1172 را اجرا کرده است و مجازاتی ندارد.

حضانت فرزند

اولیت نگهداری فرزند تا سن 7 سالگی با چه کسی می باشد؟

طبق ماده 1169 بعد از طلاق اولویت نگهداری تا سن 7 سالگی بر عهده مادر خواهد بود . مگر اینکه عدم صلاحیت وی اعم از جنون یا ازدواج مجدد برای دادگاه محرز شود.
این روند تا زمان به بلوغ رسیدن فرزند جریان دارد و پس از به بلوغ رسیدن ، فرزند قابلیت تصمیم گیری برای پدر یا مادر برای ادامه زندگی را دارد. همچنین پدر در تمام مدتی که فرزند تحت حضانت مادر است ملزم به پرداخت نفقه و تامین خرج و مخارج زندگی و مایحتاج فرزند خود است. در صورت فقدان پدر این امر بر عهده جد پدری خواهد بود.
در صورت وجود مشکل و اختلاف برای حضانت فرزند بعد از سن هفت سالگی تعیین تکلیف حضانت بر عهده دادگاه می باشد.

در صورت طلاق توافقی ، زوجین می توانند در موارد ذیل باهم تصمیم گیری کنند:

همچنین دادگاه باید صلاحیت فردی که حضانت به وی واگذار می شود را تایید کند. لازم به ذکر است اگر حق حضانت به مادر داده شود و مادر ازدواج مجدد کند، مجنون شود و یا به هر نحوی صلاحیت برای حضانت را از دست بدهد حق حضانت از او سلب خواهد شد. ولی در صورت فوت پدر و توافق زوجین و درمورد ازدواج مجدد مادر ، حق حضانت همچنان با مادر باقی است.

بر طبق قانون در صورت فوت یکی از والدین دارای حق حضانت،حضانت به والد زنده داده می شود (اگر دارای صلاحیت باشد). در حالتی که هم پدر و هم مادر فوت کند مسئولیت نگهداری بر عهده جد پدری خواهد بود و در صورت نبود جد پدری این مسئولیت به نزدیک ترین خویشاوند به ترتیب ارث واگذار خواهد شد..

برای مطالعه و کسب اطلاعات درباره نفقه کلیک کنید.

همچنین در ماده 326 قانون مجازات اسلامی در خصوص امتناع از تحویل دادن فرزند چنین آمده است:

اگر کسی از دادن طفلی که به او سپرده شده است در موقع مطالبه اشخاصی که قانونا حق مطالبه دارند امتناع کند به مجازات از سه ماه تا شش یا به جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

لازم به ذکر است در قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری به جزای نقدی تبدیل می شود.

پرسش 1) درباره توافق زوجین هنگام طلاق در خصوص حضانت فرزندان و صلح مهر
چنانچه در حین رسیدگی به درخواست طلاق، توافق زوجین بر این شرط قرار گیرد که زوجه در مقابل تحصیل حضانت فرزندان ( حتی بیش از سن ۷ سالگی) مهره خویش را صلح کند آیا این شرط صحیح است و قابلیت اجرایی دارد؟!

در خصوص حضانت طفل پس از جدایی زن و شوهر ماده ۱١۶٩ قانون مدنی تعیین تکلیف کرده است با این توضیح که حضانت فرزند تا ۷ سالگی بر عهده مادر است قانونگذار مادر را در نگهداری اولی دانسته است ولیکن بلافاصله ماده ۱۱۷۰ مقررات داشته در صورتی که مادر مبتلا به جنون شود یا به دیگری ازدواج کند حضانت با پدر خواهد بود.
گاهی حضانت به حکم قانون نیست مثلاً زن و مردی از یکدیگر جدا می‌شوند و به موجب قرارداد جداگانه حضانت طفل بدون توجه به اینکه دختر یا پسر است به مادر واگذار میشود چون این امر بر حسب مقررات ماده قانون مدنی و اینکه حضانت قابلیت استفاده دارد مفاد قرارداد فی مابین لازم الرعایة است.
در صورتی که زن ازدواج کند حضانت از وی زائل نمی‌شود و کماکان با خواهد بود مگر اینکه حضانت مادر به صلاحیت طفل نباشد که در این صورت به حکم حاکم حضانت از مادر سلب خواهد شد.

پرسش 2) چنانچه هنگام طلاق حضانت فرزند مشترک با توافق زوجین به زن سپرده شود و زن پس از طلاق ازدواج کند آیا حضانت فرزند سلب می شود؟!

در خصوص حضانت طفل پس از جدایی زن و شوهر ماده ۱١۶٩ قانون مدنی تعیین تکلیف کرده است با این توضیح که حضانت تا سن هفت سالگی به عهده مادر است قانونگذار مادر را در نگهداری اولی دانسته است ولیکن بلافاصله ماده ۱۱۷۰ مقررات داشته در صورتی که مادر مبتلا به جنون شود یا به دیگری ازدواج کند حضانت با پدر خواهد بود.
گاهی حضانت به حکم قانون نیست مثلاً زن و مردی از یکدیگر جدا می‌شوند و به موجب قرارداد جداگانه حضانت طفل بدون توجه به اینکه دختر یا پسر است به مادر واگذار میشود چون این امر بر حسب مقررات ماده قانون مدنی و اینکه حضانت قابلیت استفاده دارد مفاد قرارداد فی مابین لازم الرعایة است
در صورتی که زن ازدواج کند حضانت وی زائل نمی‌شود و کماکان با خواهد بود مگر اینکه حضانت مادر به مصلحت طفل نباشد که در این صورت به حکم حاکم، حضانت از مادر سلب خواهد شد.

وکیل متخصص حضانت:

با توجه به توضیحات داده شده، حق حضانت به علت روحیه لطیف و شکننده کودکان و همچنین اهمیت آینده آنها موضوعی بسیار مهم تلقی شده است و دراین مورد باید از یک وکیل با تجربه و ماهر مشورت بگیرید. زیرا وکیل متخصص حضانت با تجربیات خود می تواند در اسرع وقت و با کمترین هزینه اقدامات لازم برای پرونده شما را انجام دهد.

گروه وکلای عدلگو با کادری مجرب و متخصص آماده پاسخگویی و مشاوره به شما عزیزان می باشند. در صورت نیاز می توانید از طریق راه های ارتباطی با  گروه وکیلای عدلگو تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس