وکیل متخصص در امور جعل :

 • جعل چیست و چگونه محقق می شود؟
 • چه پیامدهایی برای جاعل و استفاده کننده دارد؟مصادیق آن کدامند؟
 • مجازات جاعل چیست ؟
 • حکم استفاده از سند مجعول چیست ؟
 • آیا جعل امضا و دستخط در همه موارد قابل تشخیص است ؟
 • چنانچه جعل امضا با اجازه صاحب امضا باشد آیا بزه جعل محقق شده است یا خیر ؟
 • تفاوت جعل مادی و معنوی را می دانید ؟
 • آیا با نحوه اثبات جرم جعل و روند پیگیری آن اشنا هستید؟

اینها و بسیاری سوال دیگر ،سوالاتی است که ممکن است در زمینه جعل ،بدنبال پاسخ آن باشید. پاسخ به این سوالات و سایر مسایل مربوط به جعل در تخصص وکیل جعل است که با توجه به تجربه و دانش حقوقی خود و اشراف کامل به قوانین حقوقی و رویه دادگاه ها،میتواند راهگشای شما باشد .در ادامه به پاسخ برخی ازین سوالات می پردازیم با گروه حقوقی عدل گو همراه باشید:

آشنایی با جعل و مصادیق آن

جعل در حقیقت تغییر یک نوشته یا سند است بگونه ای که به جای نمونه اصلی و یااز جانب شخص خاصی نشان داده شود .و یا مطالبی خلاف واقع از جانب شخصی خاص در آن مطرح گردد.

براساس قانون ،جعل و تزویر عبارتند از :

ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضا اشخاص رسمی یا غیر رسمی ،خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الحاق نوشته ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب. مصادیقی که ذکر گردید با عنوان جعل مادی شناخته می شوند که هم در اسناد عادی و هم در اسناد رسمی امکان رخ دادن آن وجود دارد . نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد اینست که ادعای جعل مادی میتواند صرفا بصورت ادعای جعل ساده باشد و یا ادعای جعل به همراه تعیین جاعل .

جعل مفادی یا معنوی که صرفا در اسناد رسمی قابل انجام است و مصادیق آن شامل مواردی است که بعنوان مثال یکی از کارکنان ادارات دولتی یا مراجع قضایی در نوشتن قراردادها و یا تحریریه های مرتبط با وظایفشان ،و بعضا با دریافت مبلغی ،مرتکب جعل و تزویر شوند .و یا نوشته یکی از مقامات رسمی را تحریف کنند و یا امر باطلی را صحیح و یا امر صحیحی را باطل جلوه دهند و یا مطلبی را که به آن اقرار نشده ،اقرار شده مرقوم کنند .

وکیل جعل

نکته قابل ذکر اینست که در جعل مادی ،اصالت خط ،امضا و ..مورد تردید است و درنتیجه مواردی مانند تطبیق امضا یا خط بررسی می گردد اما در جعل معنوی انچه مورد تردید است مفاد و مطالب ذکر شده در سند است که به عنوان مثال با آنچه در نزد مامور رسمی گفته شده متفاوت است .

نکته مهم دیگر در زمینه جعل اینست که هدف از جعل ضرر رساندن به شخص دیگر باشد و درنتیجه احتمال وجود آن نیز به تنهایی کفایت می کند و لازم نیست ضرر ،تحقق خارجی داشته باشد.لازم به ذکر است هرچند اصولا منظور از ضرر، ضرر مادی است ،اما ضرر میتواند ،معنوی ،اخلاقی ،اجتماعی یا عمومی نیز باشد.

مهمترین دعاوی مطرح در زمینه جعل

در حال حاضر با توجه به وجود وسایل جدید و پیشرفته و استفاده از روشهای مختلف و از طرفی از آنجای که جعل می تواند بستر ساز وقوع سایر جرایم باشد،با انواع مختلفی از این جرم و جرایم مرتبط باان مواجه هستیم .مانند :

 • جعل امضا شخص صاحب چک و ارائه آن به بانک
 • تغییر در مندرجات شناسنامه و گذرنامه
 • تغییر مفاد و محتوای یک نوشته یا سند و یا اضافه کردن مطالبی به آن پس از امضا کردن شخص امضا کننده
 • و …

لازم به ذکر است یکی از مهمترین موارد مطرح در زمینه جعل ،جعل اسناد است که سند ممکن است عادی ،رسمی و یا دولتی باشد.و یا استفاده از این اسناد مجعول نیز مطرح باشد. و شخص استفاده کننده در پاره ای موارد خود جاعل و در برخی موارد ،شخص دیگری است .

نگاه قانون جدید به جعل

طبق قانون کاهش مجازات که اخیرا تصویب گردید ، جرم جعل اسناد عادی قابل گذشت شناخته شده لذا ویزگی های خاصی برای این جرم ایجاد گردیده که در زیر به آن اشاره می کنیم :

مرور زمان یکساله

مطابق قانون مهلت طرح شکایت نسبت به جرایم قابل گذشت یک سال بوده وبدیهی است بعد از گذشت یک سال پیگیری کیفری موضوع غیر ممکن است.

مختومه شدن پرونده

بعد ار اعلام رضایت شاکی در هر مرحله از جریان دادرسی پرونده مختومه می گرد.

صدور قرار موقوفب تعقیب

با رضایت شاکی در پرونده های که جریان رسیدگی آن خاتمه و حکم قطعی در مورد آن صادر شده ؛این قرار صادر می گردد.

در امان ماندن از خسارات ناشی از جعل

همانطور که ذکر شد با شرایط امروز جامعه امکان اینکه هر یک از ما نیز قربانی این جرم باشیم ،چندان دور از ذهن نیست .در این راستا و برای جلوگیری از وقوع این مساله باید برای تنظیم اسناد به افرا د و مراکز مطمان مراجعه نماییم و حتما قبل از امضای هر سند و قراردادی ،چه عادی و چه رسمی مفاد آن را به دقت مطالعه نماییم در صورت تنظیم سند عادی مانند توافق نامه بین دونفر بین اخرین خط نوشته شده و امضا و تاریخ فاصله چندانی باقی نگذاریم و چنانچه تردیدی در صحت مطالب ذکر شده داشتیم ،حتما از کارشناس کمک بگیریم و بهتر است قبل از تنظیم هر قراردادی و یا چنانچه در این مورد با ابهام یا مشکلی مواجهه بودید با مراجعه به وکیل متخصص جعل ، از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نمایید.

لزوم پیگیری وکیل جعل

با توجه به پیچیدگیهای موجود در زمینه جعل و از طرفی گستردگی دامنه آنکه از جعل ساده مدارک تحصیلی تا جعل اسناد رسمی دولتی و … را در بر میگیرد و تبعات حاصل از آن ،که در بسیار مواردی بعلت نیاز به بررسیهای کارشناسانه دارد،بسیار وقت گیر می باشد و ممکن است در میانه راه شما را از ادامه پیگری منصرف نماید،لذا چنانچه با جعل و تبعات و جرایم حاصل از آن مانند استفاده از سند مجعول یا جعل امضا و …مواجهه شدید ،حتما برای تسریع روند رسیدگی و رسیدن به نتیجه مطلوب از راهنمایی ها و کمک های حرفه ای یک وکیل متخصص جعل استفاده نمایید .

مجموعه حقوقی عدل گو با حضور وکلای متخصص، در زمینه انواع مصادیق جعل میتواند ضمن ارائه مشاوره تخصصی در پیشگیری از ضررهای وارده در آینده ،در صورت نیاز ،به دفاع از شما بپردازد ویا در صورت پایمال شدن حقوقتان احقاق حق نماید و یا چنانچه نیاز به معرفی کارشناس دارید ،راهنمایی لازم را ارائه نماید.

چنانچه نیازمند مشاوره حقوقی تخصصی با وکیل متخصص جعل هستید ،از طریق راههای ارتباطی با ما تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به خواسته شما اقدام لازم صورت گیرد.

بر حسب موضوع و پیگیریهای مورد نیاز ،طبق تعرفه محاسبه می شود.

دادگاه کیفری محل وقوع جرم

با توجه به نوع و موضوع پرونده ،مدت زمان رسیدگی متفاوت می باشد ؛اما چنانچه پیگیری را به وکیل متخصص جعل بسپارید ،قطعا در زمان کوتاهتری به نتیجه مطلوب می رسید.

بهتراست اولا درتهیه مفاد آن از راهنماییهای وکیل متخصص بهره برد سپس با ثبت آن در دفتر اسناد رسمی احتمال جعل آنرا به حداقل برساند .

نخست جهت ثبت شکایت با مراجعه به دادسرا درخواست کارشناسی میشود سپس با توجه به نظر کارشناس سایر مراحل طی میشود . برای آشنایی بهتر با روند پیگیری میتوانید به وکیل متخصص جعل مراجعه نمایید

تماس