وکیل تنظیم قرارداد

وکیل تنظیم قرارداد : شاید به نظر برسد که تنظیم قرارداد ، موضوعی ساده ای باشد و کاری است که از هر شخصی بر بیاید. اما با تعمیق در موضوع قرارداد و تنظیم قرارداد متوجه میشویم که امری بسیار پیچیده و دارای زوایای پنهانی می باشد که نیاز است که با وکیل حقوقی مجرب و متخصص در این امور همکاری شود.

مرحله پیش قرارداد

در این مرحله طرفین قرارداد با یکدیگر بطور مستقیم و بی واسطه و بدون نماینده ای به مذاکره مینشینند و صحبتهای کلی و اجمالی درباره موضوع قرارداد و شرایط قرارداد انجام میدهند.

وکیل تنظیم قرارداد

در این مرحله متخصصین امر مربوط به قرارداد بیشتر مذاکره میکنند و درباره مسایل تخصصی غیرحقوقی به توافق میرسند..
پس از ختم مذاکره ، پیش نویس قراردادی تنظیم میشود که به منظور مداقه در مفاد قرارداد انجام میشود که اصولا با یکسری اصلاحاتی از سوی طرفین و وکلای ایشان صورت میپذیرد.

مرحله تنظیم قرارداد

کار اصلی وکیل در مرحله تنظیم قرارداد بوجود می آید. در این مرحله میباشد که وکیل هنرمندی خود را به منصه ظهور میرساند.
وکیل قرارداد را به قسمت های مختلفی تقسیم میکند تا قرارداد شفاف و واضح باشد تا هیچ تفسیری نتوان از آن کرد.

فیلدهای مختلف قرارداد

هر قرارداد از قسمتهای مختلفی تشکیل میشود که عبارتند از :

الف) عنوان

در انتخاب عنوان باید توجه ویژه ای کرد چه آنکه بطور مثال در جامعه قراردادی فی ما بین طرفین اتفاق میافتد به نام مبایعه نامه اما زمانی که قرارداد از سوی یک وکیل بررسی میشود ، در حقیقت اجاره به شرط تملیک میباشد.

بحثی وجود دارد به نام توصیف که قاضی محترم در دادگاه انجام میشود.بدین مضمون که قاضی توجهی به نام قرارداد شما نمیکند بلکه به استنباط خود از قرارداد منعقده توجه میکند . بدین شرح که طرفین در مدافعات به بیع بودن عقد اشاره دارند در حالی که قاضی معتقد به عقد دیگری میباشد.

ب) وجه التزام قرارداد

یکی از قسمت های بسیار مهم در قرارداد ، وجه التزام میباشد . بدین توضیح که اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ، یک اهرم فشاری به نام وجه التزام وجود دارد که طرف مقابل اجبار به انجام تعهد داشته باشد.

ج)تعهدات طرفین

توصیه میشود که در قرارداد از عبارت “اهم وظایف” خودداری کنید. بدین شرح که اگر سایر تعهداتی که به آنها اهم اطلاق نشده است ، ایفا نشود ، شخص مقابل میتواند در دادگاه چنین استدلال کند که چون این وظیفه مهم نبوده است ، پس میتوان آن وظیفه را انجام نداد.

د) مدت قرارداد

البته این قسمت در همه قراردادها صدق نمیکند و فقط در قراردادهای موقت مثل اجاره محلی از اعراب دارد.

توصیه مهم برای تنظیم قرارداد

در قرارداد حتما اطمینان حاصل کنید که طرف مقابل شما اصیل باشد . پرونده های بسیاری در محاکم طرح شده است که شخص منعقد کننده قرارداد اصیل نبوده است ؛ به عبارت دیگر معامله فضولی بوده است و نیاز به تنفیذ مالک خواهد داشت . حال اگر مالک معامله را تنفیذ نکند ، خسارتی هنگفتی به شخص دیگر قرارداد وارد میشود که میتوان با بررسی ساده در ابتدا قرارداد از این خسارت جلوگیری کرد.

قرارداد الحاقی

قراردادی است که معمولا در حوزه قرارداد کارگری و کارفرمایی مطرح است و بدین خاطر الحاقی اطلاق میشود که توافق کارمند یا کارگر به آن از طریق امضا الحاق میشود.

در این نوع قرارداد که نوعی قرارداد حاکمیتی میباشد ، فرد امضا کننده قرارداد مجبور است کلیه بندهای قرارداد را قبول کند و نمیتواند شخصا شرط و شروطی را به قرارداد اضافه کند.

در تنظیم قرارداد ها باید با وکیل مجرب و متخصص در امور قراردادی مشاوره اخذ گردد. گروه وکلای عدل جویان این امکان را به شما میدهد که با متخصصین امر مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *