وکیل تغییر نام  و نام خانوادگی

وکیل تغییر نام  و نام خانوادگی : امروزه پدیده جدیدی به نام تغییر نام در عالم حقوق اتفاق افتاده است. البته کما پیش این موضوع در گذشته هم بوده است اما امروزه این موضوع بسیار مبتلابه می باشد.

یکی از دلایلی که موجب بوجود آمدن این پدیده میشود ، عدم دخالت اطفال در انتخاب اسامی خود میباشد که اگرچه انتخاب اسامی از سوی والدین امری طبیعی است اما بعضی افراد مایل هستند که نام خود را تغییر دهند.

البته تغییر نام همیشه مربوط به نام کوچک افراد نمیشود و اغلب اوقات مربوط به نام خانوادگی افراد میباشد. شاید علتی که باعث میشود افراد دست به تغییر نام خانوادگی خود بزنند ، معنای نامناسبی است که با توجه به جامعه امروز مفهوم مناسبی میدهد.

وکیل تغییر نام

ماهیت حقوقی تغییر نام

وکیل تغییر نام در زمره دعاوی غیرمالی است که حتما باید از سوی شخص ذینفع اقامه شود. بطور مثال دختر 14 ساله ای که به سن بلوغ رسیده است ، حتی پدر او که ولی قهری اوست ، نمیتواند اقدام به تغییر نام دختر خود کند یا مثلا پسری که به سن 16 سال میرسد باز هم پدر او نمیتواند اقدام به تغییر نام پسر خود کند و فقط پسر میتواند در صورت تمایل به تغییر نام خود ، این اقدام را انجام دهد.
به این علت پدر نمیتواند اقدام به تغییر نام فرزند خود کند که فرد بالغ صلاحیت اقامه دعاوی غیرمالی را دارد بر خلاف دعاوی مالی که در آنجا فرد باید علاوه بر بالغ بودن باید حکم رشد او هم آمده باشد.

فرآیند تغییر نام

از لحاظ صلاحیت ذاتی ، دادگاه های عمومی اقدام به رسیدگی دعاوی تغییر نام میکنند و از لحاظ صلاحیت محلی ، دادگاه محل اقامت خواهان صلاحیت رسیدگی به این دعاوی را دارند.

برای تغییر نام نیازمند تقدیم دادخواست میباشد. در این دادخواست ، خواهان دعوا ، شخص متقاضی تغییر نام میباشد و خوانده دعوا ، اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه میباشد.

طبیعی است که اداره ثبت احوال که توسط نماینده خود در این دعوا حضور پیدا میکند ، با تغییر نام مخالفت کرده و لایحه دفاعیه تقدیم دادگاه محترم میکند.

در نهایت دادگاه اقدام به صدور رای میکند و رای صادره بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی میباشد و با گذشت این مدت رای صادر شده قطعی میباشد.

بعد از به قطعیت رسیدن رای دادگاه ، شخص با در دست داشتن حکم دادگاه به اداره ثبت احوال رفته است و اقدام به تغییر نام خود میکند.

تغییر اسامی مذهبی

شاید تصور عموم مردم بر این باشد که این امکان وجود نداشته باشد که اسامی مذهبی را بتوان تغییر داد و فقط میتوان اسامی غیر از آنها را تغییر داد.

اما باید گفت که این نوع تصور اشتباه میباشد و آرایی وجود دارد که دادگاه ها حکم به تغییر نام مذهبی داده اند.

لازم به ذکر است که تغییر نام های ممنوع بدون نیاز به مراجعه به دادگاه ، مستقیما از طریق اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه ممکن خواهد بود اما اگر فرد متقاضی بخواهد اسم مذهبی خود را تغییر دهد ، حتما باید به دادگاه جهت اقامه دعوا رجوع کند و نمیتواند مستقیما به اداره ثبت احوال مراجعه کند.

جهت دریافت مشاوره حقوقی در رابطه با تغییر نام با شماره ی 09122445855 گروه حقوقی عدل گو تماس بگیرید.

آیا میتوان در صورتی که یکی از اعضای خانواده به دلیل محکومیت های جزایی موجب سرافکندگی خانواده خود شده است، نام خانوادگی را تغییر داد؟

بله یکی از موجبات تغییر نام خانوادگی میتواند به دلیل این باشد که یکی از اعضای خانواده محکومیت های جزایی دارد و موجب سرافکندگی خانواده خود شده باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *