وکیل تخلیه : منظور از واژه تخلیه ، تخلیه ید میباشد . عبارت حقوقی تخلیه ید بدین معناست که شخصی مال منقول یا غیر منقول خود را به واسطه قراردادی به دیگری واگذار میکند و پس از اتمام مدت قرارداد و یا فسخ قبل از اتمام مدت قرارداد ، مال خود را مطالبه میکند اما طرف مقابل از پس دادن مال امتناع میکند.

در این حالت شخص در دادگاه با تقدیم دادخواست با خواسته تخلیه ید ، دعوای حقوقی تخلیه ید را توسط وکیل ملکی اقامه میکند تا مال خود را به وسیله حکم دادگاه عمومی حقوقی از خوانده دعوا دریافت کند.

عدم اختصاص دعوای تخلیه ید به عقد اجاره

وکیل تخلیه : دعوای حقوقی تخلیه ید فقط به عقد اجاره مربوط نمی شود.
به عبارت دیگر دعوای حقوقی تخلیه ید فقط اختصاص به روابط موجر و مستاجر به منظور تخلیه عین مستاجره توسط مستاجر مربوط نمیشود.

این دعوای حقوقی رایج در محاکم ، به دلیل غلبه ، تصور میشود که فقط در عقد اجاره میتوان متصور شد اما دعوای تخلیه ید در عقودی دیگر مانند عقد ودیعه ، عقد مزارعه ، عقد عاریه نیز وجود دارد.

وکیل تخلیه

تفاوت دعوای تخلیه ید با دعوای خلع ید

در دعوای تخلیه ، خواهان مالک میباشد و خوانده به واسطه قراردادی ، تصرف قانونی بر ملک دارد و در این امر هیچ اختلافی بین طرفین نمیباشد. اما اختلاف در اینجاست که خواهان به دلایلی مانند تمام شدن مدت اجاره ، قصد دارد از این پس خوانده بر ملک تصرف نداشته باشد.

در دعوای خلع ، خوانده بصورت غیر قانونی و خارج از توافق طرفین بر ملک احاطه پیدا کرده است و مالک اقدام به طرح دعوا علیه وی میکند.در این دعوا خواهان حتما باید مالک عین و منفعت ملک باشد.

با توجه به تفاوتی که بین دعوای تخلیه ید با دعوای خلع ید وجود دارد، اگر خواهان در دعوایی که باید خواسته دعوا تخلیه ید باشد اما تقاضای خلع ید کند ، دادگاه قرار عدم استماع دعوا را صادر میکند .

دلایل تخلیه ید در عقد اجاره

طبق قانون روابط موجر و مستاجر و وکیل تخلیه متخصص ، دعوای حقوقی تخلیه ید به دلایل مختلفی در دادگاه مطرح میشود که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

الف)تخلیه ید به منظور احتیاج شخصی موجر

احتیاج شخصی موجر در بند 2 و بند 3 ماده 15 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1356 اشاره شده است .
بدین توضیح که

  • اولا صرف انقضای مدت اجاره ، طبق قانون روابط و موجر عاملی برای تخلیه ید نمیباشد بر خلاف قانون مدنی که یکی از موارد انحلال عقد اجاره را ، انقضای مدت اجاره میداند.
  • دوما فرد موجر به دلیل عدم تکافوی وضعیت مالی احتیاج به ملک تجاری برای فعالیت خود دارد.
  • سوما فرد موجر ملک تجاری را برای سکونت در آن احتیاج دارد به همین خاطر تقاضای صدور حکم تخلیه ید را خواهان است.

ب)تخلیه ید به جهت تعدی و تفریط

برای اینکه اقدامی از سوی مستاجر تعدی و تفریط شناخته شود باید یا در قرارداد آن الزامات و تعهدات به صورت صریح یا ضمنی ذکر شود یا اینکه در عرف یک سری اقدامات ، مصداق بارز تعدی و تفریط باشند که در صورت عدم رعایت آنها (چه الزامات و تعهدات قراردادی چه الزامات و تعهدات عرفی) ،طبق بند 8 ماده 14 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1356 به موجر اجازه میدهد که در دادگاه اقامه دعوا با خواسته تخلیه ید را مطرح کند.

آیا میتوان دستور تخلیه صادره را از دادگاه را باطل کرد؟

بله در صورتی که مستاجر در محکمه ثابت کند که قبل از اقامه دعوا ،خواهان ملک را به دیگری واگذار کرده است، با ایراد به این امر که خواهان هیچ سمتی در اقامه دعوا ندارد ، موجبات ابطال دستور تخلیه را فراهم میکند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس