وکیل تجدیدنظر خواهی

معنای تجدید نظر

تجدید نظر به معنای دوباره بازبینی کردن می باشد . به عبارت اخری زمانی که دادگاه نخستین به دعوایی رسیدگی می کند و منجر به صدور رای میشود ،به منظور اجرای عدالت درست تر در جامعه ، قانونگذار این نهاد را تاسیس کرده است. توضیحات تکمیلی در ادامه با عدل گو

انواع تجدید نظر

تجدیدنظر هم مانند سایر موضوعات حقوقی انواعی دارد که عبارتند از:

  • الف)تجدیدنظر در دعاوی حقوقی
  • ب)تجدیدنظر در دعاوی کیفری

وکیل تجدید نظر

موارد تجدیدنظر در دعاوی مدنی:

طبق قانون آیین دادرسی در دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 1379، در دعاوی حقوقی اصل بر غیرقابل تجدیدنظر خواهی میباشد و کلیه احکامی که از سوی مراجع حقوقی صادر می شود، قطعی میباشد.
اما توجه داشته باشید که در رویه قضایی اصولا تمام دعاوی حقوقی اعم از دعاوی مالی و دعاوی غیرمالی قابل تجدید نظر میباشد.
در باب چهارم قانون آیین دادرسی مدنی در فصل دوم به آراء تجدیدنظر قانونگذار محترم اشاره کرده است که بطور مشخص مواد 331 و332 به آن اشاره کرده است.

موارد تجدیدنظر در دعاوی کیفری

در دعاوی کیفری برخلاف دعاوی مدنی به علت حساسیت بالایی که قانون گذار در امور جزایی قایل میباشد ، به همین علت در امور کیفری اصل بر غیر قطعی بودن احکام کیفری میباشد و بیشتر موارد احکام در این خصوص قابل تجدید نظر خواهی هستند.
ماده 427 قانون آیین دادرسی کیفری دقیقا به آرای کیفری اشاره کرده است که قابل تجدید نظر نمی باشند که عبارتند از:

  1. جرایم تعزیری درجه هشت باشد.
  2. جرایم مستلزم پرداخت دیه یا ارش ، در صورتیکه میزان یا جمع آنها کمتر از یک دهم دیه کامل باشد.

مرجع صالح برای تجدیدنظرخواهی

در امور مدنی مرجع صالح جهت تجدیدنظرخواهی ، دادگاه مرکز استان ها میباشد که متشکل از یک رییس و دو مستشار می باشد که با دو عضو رسمیت پیدا می کند. در امور کیفری هم مرجع صالح جهت تجدید نظرخواهی ، دادگاه تجدیدنظر استان می باشد که با همان کیفیتی که در امور مدنی می باشد برگزار میشود.

اما ذکر این نکته هم لازم است که مرجع تجدیدنظر از آرای شورای حل اختلاف در امور کیفری، دادگاه کیفری 2 می باشد و مرجع تجدیدنظر از آرای شورای حل اختلاف در امور حقوقی،دادگاه های نخستین میباشد.

اختیارات وکیل تجدید نظر در دعاوی حقوقی

طبق ماده 35 قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال 1379، وکیل پایه یک دادگستری که در دعوایی در مرحله نخستین اعلام وکالت کرده است، اگر رایی از دادگاه صادر بشود،هیچ حقی درباره تجدیدنظر خواهی از آرا نخواهد داشت مگر اینکه در وکالتنامه موکل این اختیار را صراحتا به وکیل تجدید نظر خواهی داده باشد.

اختیارات وکیل تجدید نظر در دعاوی کیفری

در دعاوی کیفری وکیلی که در مرحله ابتدایی وارد دعوای کیفری شده است، حق دارد ، حتی بدون تصریح موکل به حق وکیل تجدید نظر خواهی میتواند تجدیدنظرخواهی کند و قانونگذار محترم هیچ منعی در این باره برای وکیل کیفری قایل نشده است.

مهلت تجدید نظرخواهی از آراء از زمان ابلاغ رای ، برای کسانی که در ایران مقیم هستند، بیست روز میباشد و برای کسانی که مقیم خارج هستند 2 ماه میباشد.

خیر ، دادگاه تجدید نظر فقط به آرایی رسیدگی میکند که در مرحله بدوی مورد حکم قرار گرفته باشد

در این حالتی که در سوال مطرح شد، دادگاه رای را نقض میکند و پرونده را به مرجع صالح ارسال میکند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس