وکیل الزام به تمکین : وکیل باتجربه جهت دریافت رای الزام به تمکین

تمکین چیست ؟

تمکین در لغت به معنای اطاعت کردن است و در اصطلاح حقوقی به معنای اطاعت کردن زن از شوهر خود میباشد . تاسیس تمکین زاییده عقد نکاح میباشد . حال چه نکاح دایم باشد و چه نکاح موقت باشد ، زن مکلف به تمکین از شوهر خود می باشد و تکلیفی است که قانونگذار محترم بر عهده زن گذاشته است .

انواع تمکین

نهاد تمکین مانند هر نهاد حقوقی دیگری مشمول انواعی میباشد که عبارتند از

الف) تمکین عام

منظور اطاعت کردن زن از شوهر خود در تمام امور زندگی میباشد .یکی از مصداق های بارز ، زن باید در منزلی که شوهر برای زندگی تهیه کرده است ، سکونت کند تا شوهر به او دسترسی داشته باشد مگر در موارد خاص مثل اینکه اگر زن با شوهر خود در یک منزل سکونت کند ، موجب ضرر شرافتی و آبرویی برای او میشود .

ب)تمکین خاص

منظور اطاعت کردن زن در روابط زناشویی از شوهر خود میباشد .به عبارت دیگر زن در روابط جنسی باید از مرد اطاعت کند البته خواسته مرد هم باید متعارف باشد.

وکیل الزام به تمکین

رابطه بین نهاد تمکین و نهاد نفقه

تمکین عام و تمکین خاص طبق قانون از وظایف زن میباشد و پرداخت نفقه طبق قانون از تکالیف مرد میباشد . اما این دو نهاد ارتباط کامل باهم دارند بدین شرح که اگر زن تمکین نکند ، مستحق نفقه نخواهد بود و در صورتی که تمکین کند مستحق نفقه خواهد بود و در صورت عدم پرداخت نفقه ، از طریق دادگاه ، شوهر را میتواند اجبار به پرداخت نفقه کند.

رابطه بین تاسیس مهریه و تاسیس تمکین

در اصطلاح حقوقی زن حق حبس دارد ؛ بدین نحو که تا زمانی که مهریه خود را دریافت نکرده باشد میتواند از شوهر خود اطاعت نکند و به عبارت اخری تمکین نکند اما اگر از شوهر خود تمکین کرد ، دیگر حق حبس او از بین میرود .
به عبارت دیگر با اولین تمکین زن از شوهر حتی تمکین عام ، حق حبس زن از بین خواهد رفت.

دعوای الزام به تمکین و استفاده از وکیل

زمانی که زن از شوهر خود تمکین نکند ، توصیه میشود که ابتدا شوهر قبل از اقامه دعوای الزام به تمکین در دادگاه خانواده ، اظهارنامه ای مبنی بر الزام زوجه به تمکین به زن ارسال کند. سپس اگر زن کماکان به حالت سابقه خود ادامه داد ، مرد دادخواست الزام به تمکین زوجه را به دادگاه خانواده محل سکونت زوجه تقدیم میکند .
دادگاه با احراز اینکه مرد ، محل سکونت را فراهم کرده است و تمام اثاثیه زندگی نیز تهیه شده است ، حکم به تمکین زن از شوهر میکند. بدیهی است استفاده از وکیل متخصص خانواده ، در این زمینه کمک شایانی به حل مساله خواهد کرد.

اجراییه حکم الزام به تمکین

زمانی که زن مکلف است به موجب اجراییه دادگاه ، از مرد خود تمکین کند ، به هیچ وجه واحد اجرای احکام دادگاه ، به قهر و غلبه زن را مجبور به تمکین از شوهر نمیکنند.

بلکه به اختیار زوجه میباشد که اقدام به اجرای حکم به تمکین کند و اگر اجرا نکرد ، ناشزه محسوب خواهد شد و مرد از مزایای ناشزه بودن زن از جمله عدم تعلق نفقه به زن بهره مند میشود .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس