وکیل اخذ پایانکار : انجام کلیه امور و پیگیری های لازم جهت اخذ پایان کار ، توسط وکیل پایه یک دادگستری در گروه حقوقی عدل گو

منظور از اخذ پایانکار

در عصر جدید ساختمان های آسمان خراشی احداث میشوند که معمولا در کلان شهرها نمودار میباشد.
برای شروع به ساخت ساختمان ، ابتدا باید از شهرداری اجازه ساخت گرفت که در اصطلاح به آن ، پروانه ساخت گفته میشود. پس از اتمام ساخت ساختمان ، نیاز میباشد که دوباره از شهرداری مجوزی دریافت شود که در اصطلاح اخذ گواهی پایانکار گفته میشود.
بنابراین برای شروع به ساختن ساختمان ، مجوز لازم است همچنین برای پایان دادن به ساخت ساختمان، مجوز لازم است.

وکیل اخذ پایانکار

ماهیت گواهی پایانکار

ماهیت وجودی گواهی پایانکار بدین شرح است که :

  1. ساختمان نوساز تمام مراحل ایمنی را رعایت کرده است مثلا در ساختمان سیستم اطفاء حریق وجود دارد.
  2. برای ساخت ساختمان ، هیچ خلاف و تخلفی واقع نشده است. مثلا اگر قانونی باشد مبنی بر عدم ساخت بیش از چهار طبقه ، این الزام باید رعایت شود.
  3. همه بدهی ها و عوارض مربوط به ساختمان پرداخت شده است . بطور مثال اگر مالک عوارضی به شهرداری باید پرداخت میکرد، اقدام کرده باشد.

فایده گواهی اخذ پایان کار

مزیتی که گواهی اخذ پایان کار دارد ، در صورت عدم اخذ پایانکار ساختمان ، نمیتوان برای ملک سند رسمی صادر شود و همچنین باعث جلوگیری از نقل و انتقال رسمی از طریق دفاتر اسناد رسمی برای ملک مزبور میشود.

دعوای الزام به اخذ پایانکار

معمولا سازنده مکلف است که پس از اتمام عملیات ساخت و ساز ساختمان ، اقدام به اخذ پایان کار از شهرداری کند . اگر این اقدام را انجام ندهد، مالک حق دارد در دادگاه با تقدیم دادخواست با خواسته الزام به اخذ گواهی پایان کار اقامه دعوا کند.

اگر علیرغم اینکه حکم به الزام سازنده به اخذ گواهی پایانکار از شهرداری صادر شده باشد ، سازنده از اجرای حکم استنکاف کند ، مالک اقدام به اخذ گواهی پایانکار میکند.

خیر ، توقیف بودن ملک ارتباطی با اخذ پایان کار نخواهد داشت اما باعث میشود که سند رسمی برای ملک صادر نشود.

با رای کمیسیون ماده 100 شهرداری ، حکم به تخریب ملک مزبور صادر میشود.

خریدار و فروشنده در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا میکنند و فروشنده تعهد کند که پس از اخذ گواهی پایان کار به دفتر مراجعه کرده و سند را به خریدار منتقل کند زیرا بدون گواهی پایان کار امکان انتقال رسمی ملک وجود نخواهد داشت .

هزینه اخذ گواهی پایان کار بر عهده مالک است مگر اینکه خلاف آن تصریح شده باشد.

سخن پایانی

گروه وکلای عدل گو در دعوای حقوقی الزام به اخذ گواهی پایانکار برای شما عزیزان این امکان را فراهم میکند که از سردرگمی در کمیسیون های شهرداری و دیوان عدالت اداری رهایی یافته و با آرامش خیال گواهی پایان کار مربوط به ملک خود را دریافت کنید.

همچنین اگر شهرداری از صدور گواهی پایان کار امتناع کرد ، باز هم امکان طرح دعوا علیه این سازمان وجود دارد و مرجع صالح جهت رسیدگی به این دعوا ، مطابق قانون دیوان عدالت اداری ، دیوان عدالت اداری و استفاده از وکیل اخذ پایانکار مجرب میباشد.

تماس