وصول مطالبات

وصول مطالبات به برخی اقدامات حقوقی وکلای دادگستری اطلاق می شود که در جهت احقاق حقوق موکلین خود صورت می دهند ، همانطور که میدانیم مطالبات جمع عبارت طلب می باشد طلب نیز به معنای بدهی افراد بدهکار به اشخاص دیگر بوده پس در حالت کلی وصول مطالبات به مجموعه اقداماتی اطلاق می شود که بدهکار را مجاب به پرداخت بدهی خود می نماید.
وکلای دادگستری مطابق آنچه در قانون وکالت مورد استناد قرار گرفته می بایست قبل از طرح شکایت در صورت امکان موضوع اختلافات را به صورت مصالحه بیرون از دادگاه حل و فصل نمایند.

وصول-مطالبات
و آیین نامه جدید تعرفه حق الوکاله وکلای دادگستری نیز بر این امر صحه گذارده در جهت استقبال بیشتر وکلای دادگستری نیز حق الوکاله در صورت سازش معادل حق الوکاله در محاکم می باشد .
مجموعه حقوقی عدلگو با همین نگرش سعی بر آن داشته که طرفین را جهت برقراری صلح تشویق نماید و از این طریق ضمن کاهش حجم پرونده های دادگستری موضوع اختلاف نیز با هزینه کم و سرعت عمل بیشتر حل و فصل گردد .
در صورت عدم برقراری صلح و سازش و یا عدم امکان این امر ، وصول مطالبات اصولاً از طریق مراجع حقوقی پیگیری خواهد شد دعاوی با مبلغ بالای ۲۰ میلیون تومان در صلاحیت دادگاه و مبالغ کمتر از آن در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد .
باید توجه داشت مطابق قانون جدید صدور چک ، وصول و مطالبه چک های جدید که به نام چکهای صیادی معروف هستند بدون نیاز به طرح دادخواست مطالبه وجه چک صورت می پذیرد بدین صورت که صرفاً دادخواستی تحت عنوان صدور اجراییه چک از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت می گردد و از آن طریق دادخواست مربوطه به دادگاه حقوقی تقدیم می گردد .
نکته مهم در این خصوص آنست که مطالبه مبلغ چکهای صیادی الزاما می بایست همراه با دریافت کد رهگیری از بانک باشد و ثبت دادخواست بدون وجود کد رهگیری امکان پذیر می باشد .
وصول مطالبات صرفاً محدود به چک نبوده بلکه سفته ، فاکتور و رسید های عادی نیز در چهارچوب وصول مطالبات بوده و دارندگان این اسناد می توانند از طریق مراجع قضایی اقدام به احقاق حقوق خود نمایند .

در صورت تمایل جهت وصول مطالبات خود قبل از اقدام حقوقی می‌توانید با وکلای مجموعه ما در ارتباط باشید در جهت آشنایی با انواع دعاوی مطروحه در این خصوص می توانید به بخش مشاوره حقوقی و مقالات آموزشی مراجعه فرمایید .

تماس