مشاوره حقوقی ورود به عنف

مشاوره حقوقی ورود به عنف

 

مشاوره حقوقی ورود به عنف

در این مطلب سعی می شود جامع ترین اطلاعات با بیانی ساده و کاربردی در اختیارتان قرار گیرد.

ورود به عنف در بیان ساده به معنی این است که فرد یا افراد قصد ورود غیرمجاز به یک ملک یا خانه‌ای را داشته باشند و با توسل به روش ها و ابزارآلات مختلف اقدام به ورود غیرمجاز نمایند ؛ در اینصورت قانونگذار از جرم ورود به عنف صحبت میکند.

 

مشاوره حقوقی ورود به عنف

 

در اینجا ذکر دو نکته درباره عنف جایز است که به آن می پردازیم:

به طور کلی عنف به دو دسته مادی و معنوی تقسیم می شود

۱)عنف مادی: عملی که در اثر ارتکاب آن به اشیاء مادی یا جسم افراد ضرر جسمانی وارد شده باشد.

۲) عنف معنوی: عملی که در اثر ارتکاب آن حرمت و حیثیت اشخاص زیر سوال برود و یا باعث به هم ریختن آرامش افراد شود و ضرر معنوی به افراد وارد شود .

 

بند قانونی مکتوب شده توسط قانونگذار برای جرم ورود به عنف

طبق اصل ۲۲ قانون اساسی حیثیت ، جان ، مال ، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است؛ مگر در مواردی که قانون تجویز کند.
طبق توضیحات قانونگذار می توان به این موضوع پی برد که و خانه‌ای که افراد در آن سکنی می گزیند یکی از مصداق های حریم خصوصی اشخاص است و طبق امر قانون باید از هرگونه روز و ورود غیر مجاز به آن امتناع نمود.
با توجه به اهمیت حفظ امنیت خاطر افراد ، قانونگذار در قانون مجازات اسلامی از موضوع ورود به ملک دیگری با قهر و غلبه یاد کرده و برای آن مجازات تعیین کرده است‌ ؛ به گونه ای که در ماده ۶۹۱ قانون مجازات اسلامی بیان می‌دارد هرکس به قهر و غلبه داخل ملک شبکه در تصرف دیگری است اعم از آنکه محصول باشد یا نباشد و در ابتدای ورود به قهر و غلبه نبوده ولی بعد از اخطار متصرف قهر و غلبه مانده باشد علاوه بر رفع تجاوز حسب مورد به یک تا شش ماه حبس محکوم می شود هرگاه مرتکب این دنیا چند نفر باشند و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد

 

طبق بیان قانونگذار در ماده ۶۹۱درصورتی ورود به عنف به عنوان جرم شناخته می شود که شرایط زیر را دارا باشد:

۱) ورود به ملکی که توقف در آن با قهر و غلبه باشد بدین صورت که مرتکب جرم با اعمال زور و فشار اجباری بدون رضایت مالک یا متصرف وارد محلی شود.
۲) ملکی که در تصرف و استفاده شخص دیگری باشد؛بدین صورت که شخصی مالک ملکی باشد ولی آن را اجاره داده باشد و به همین ترتیب مالک نمی تواند بدون اجازه فردی که خانه را اجاره کرده وارد ملک شود. در این صورت فرد مستاجر متصرف ملک شناخته می شود و هر شخص دیگری اعم از مالک اگر با زور و غلبه اعمال ورود کرده باشد مرتکب جرم شده است.

در ماده ۱۶ لایحه حمایت از حریم خصوصی افراد نیز میبینیم:
منازل و اماکن خصوصی مصون از تعرض اند. هیچ کس نمی تواند وارد منزل یا مکان خصوصی دیگری شود یا هر نوع وسیله پایش در آنجا قرار دهد مگر با رضایت متصرف قانونی و مجوز قضایی .

 

 

از نکات قابل توجه در ورود به عنف میتوان به این نکته اشاره کرد که عمل ورود به عنف باید با توسل به زور و خشونت و تهدید صورت گیرد و طبق آثار باقیمانده از آن فرد می تواند اعاده دادرسی درخواست کند.
لازم به ذکر است که در املاک مشاع بین دو یا چند نفر، در صورت رخ دادن جرم ورود به عنف برای پیگیری این جرم نیاز به اعلام رضایت از طرف تمامی مالکین ملک می باشد؛ همچنین در صورت در دست داشتن مدرکی به عنوان ادله اثبات جرم ورود به عنف می توانید به مراجع قانونی مراجعه نموده و دادخواست خود را مبنی بر تشکیل پرونده کیفری به دادگاه تقدیم نمایید

 

مجازات تعیین شده برای جرم ورود به عنف

قانونگذار برای فردی که به تنهایی مرتکب جرم ورود به عنف شده باشد  از ۶ماه تا سه سال حبس قرار داده و در صورتی که افراد مرتکب این جرم دو یا بیشتر از دو نفر باشند و یکی از آنها دارای سلاح باشد به حبس از ۱ تا ۶ سال محکوم خواهند شد.

 

جرم ورود به عنف

 

 

مشاوره حقوقی ورود به عنف

جرم ورود به عنف را میتوان از جرایم حائز اهمیت دانست که در آنها نقش وکیل و یا مشاوره های تخصصی و هوشمندانه حرف اول را زده و اشخاص برای پیشبرد اهداف حقوق خود نیازمند اخذ مشاوره از مشاورین حقوقی کاربلد و یا عقد قرارداد حقوقی با وکلای مطرح در این موضوعات می باشند.

 

 

مجموعه حقوقی عدل گو با در بر داشتن ۱۰ سال سابقه فعالیت در زمینه های حقوقی کیفری خانواده ثبتی امور ملکی از موفق ترین مجموعه های حقوقی در غرب تهران بوده و آماده عقد قرارداد و یا انجام مشاوره های حقوقی با شما عزیزان می باشد.

 

در صورت نیاز با شماره تماسهای مجموعه حقوقی عدل گو تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *