مشاوره حقوقی ثبت شرکت سهامی

 

 

شرکت های سهامی نوعی از شرکت ها می باشند که زیر نظر قوانین تجارت تشکیل می‌شود و هدف آنها جلب سود و تقسیم عادلانه آن میان افراد بوده و در قالب امور تجاری و بازرگانی به مردم ارائه خدمات می کند.

 

طبق بند قانونی تصویب شده توسط قانونگذار، شرکت های سهامی را به عنوان شرکتی که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است معرفی می کند.
در این گونه شرکت‌ها سرمایه کلی شرکت به سهام هایی مساوی تقسیم می شود.
شرکت های سهامی به دو نوع شرکت سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می شوند.

 

 

ثبت شرکت سهامی

 

 

شرکت سهامی عام:

شرکت های سهامی عام یکی از زیرشاخه شرکت‌هایی است که موسسان شرکت به منظور افزایش سرمایه تولید، اقدام به فروش سهام شرکت‌ مدنظر می‌نمایند.

 

شرایط مدنظر برای تاسیس شرکت های سهامی عام:

۱) حداقل تعداد نفرات برای تاسیس شرکت ده نفر بوده که حداقل ۵ نفر به عنوان شریک و ۵ نفر دیگر به عنوان هیئت مدیره و مدیران شرکت باید حضور یابند.
۲) حداقل میزان مورد نیاز سرمایه برای تاسیس ۵ میلیون ریال است که توسط عموم مردم و تامین می شود. لازم به ذکر است اگر سرمایه شرکت بعد از اقدامات تاسیسی به هر دلیل کمتر از عدد بیان شده شود باید طی مدت یک سال چه توسط عموم مردم و چه توسط شرکا اقدام به افزایش سرمایه صورت پذیرد.
۳) میزان سهم بری موسسین نباید از ۲۰ درصد سرمایه کلی شرکت کمتر باشد.
۴) ۳۵ درصد از مبلغ سرمایه شرکت که توسط موسسین افزوده می شود باید به صورت نقدی و باعث م شرکت سهامی عام در شرف تاسیس به یکی از شعبات بانک های مجاز سراسر کشور سپرده شود.
۵) رسید واریز سپرده نقدی و یا سند مالکیت سرمایه های غیر نقدی افزوده شده باید نزد همان شعبه بانکی که واریز نقدی شرکت در آن سپرده شده تحویل داده شود و ضمیمه مدارک ثبت شرکت ها شود.
۶) پس از انجام امور اداری و مالی شورای موسسین اصلی شرکت جلسه تشکیل داده و به انتخاب اولین مدیران و بازرسین شرکت می پردازند و نفرات انتخاب شده نیز باید به طور کتبی پذیرفتن خود را اعلام کنند.

 

 

شرکت سهامی

 

تفاوت های میان شرکت سهامی عام و سهامی خاص

میان شرکت‌های سهامی عام و سهامی خاص تفاوت هایی وجود دارد و در اینجا به تعدادی از آنها می پردازیم:
۱) در بیان تفاوت میان شرکت‌های سهامی عام و خاص می توان به این نکته اشاره کرد که برای تاسیس شرکت های سهامی عام قسمتی از سرمایه توسط افراد و موسسین اصلی شرکت و بقیه ی سرمایه مدنظر از طریق فروش سهام به عموم مردم تامین می شود در صورتی که در شرکت های سهامی خاص تمامی سرمایه اولیه تاسیس شرکت توسط موسسین تامین می شود.
۲) در شرکتهای سهامی عام موسسین موظفند حداقل ۲۰ درصد سرمایه شرکت را تامین و ۳۵ درصد مبلغ گفته شده را به صورت نقد در یکی از شعب بانک های سراسر کشور پرداخت نمایند.
۳) در شرکت های سهامی عام سرمایه اولیه مورد نیاز پنج میلیون ریال بوده ولی در شرکت های سهامی خاص یک میلیون ریال است.
۴) در شرکت سهامی عام نقل و انتقالات سهام نمی‌تواند صرفاً با موافقت مدیران شرکت یا مجمع های عمومی صورت بگیرد.
۵) طبق بند قانونی در شرکت های سهامی خاص موسسین نمی‌توانند کمتر از سه نفر باشند، در حالیکه در شرکت‌های سهامی عام حداقل تعداد ۵ نفر می باشد.
۶) برای تاسیس و ثبت شرکت سهامی خاص صرفاً انجام امور اولیه کافی بوده در صورتی که برای تاسیس شرکت‌های سهامی عام فرآیند طولانی تری معین شده است.
۷) شرکت های سهامی خاص امکان عرضه سهام خود برای فروش در بورس اوراق بهادار یا پذیره نویسی را ندارند.

 

شرکت سهامی خاص:

شرکت سهامی خاص به شرکتهای بازرگانی ای گفته می‌شود که تمام سرمایه اولیه برای تاسیس آن توسط موسسین مورد نظر تامین می‌گردد.
در این نوع شرکت ها سرمایه موسسین شرکت ها به میزان سهم آنها از سرمایه اولیه شرکت به سهام هایی تبدیل میشود که با توجه به این موضوع مسئولیت موسسین صرفا به مبلغ سهام آنها مبتنی می شود.

موسسین شرکت های سهامی خاص مانند موسسین دیگر شرکت ها موظف به انجام اقدامات اولیه برای ثبت شرکت خود می باشند. در شرکت های سهامی خاص نیز مراحل گفته شده در بالا طرح انجام میشود و بدین صورت است که در این نوع شرکت ها با انجام امور اولیه شرکت تاسیس شده و شرکت می تواند به فعالیت خود بپردازد.

 

به طور کلی شرکت‌های سهامی باید دارای مدرکی به نام اساسنامه باشند که اساسنامه توسط قانون شامل این موارد می شود:
الف) نام انتخاب شده برای شرکت
ب) موضوع فعالیت شرکت
پ) مدت زمان شروع فعالیت شرکت
ت) ذکر محل تاسیس اصلی شرکت و در صورت داشتن شعبات ذکر مکان آنها
ث) تعداد سهام های موجود در شرکت و ذکر انواع سهام های موجود در شرکت
ج) معین نمودن میزان مبلغ پرداخت شده برای هر سهم و نوع پرداخت آن ، تعیین زمان مورد نظر برای پرداخت مبلغ تعیین شده
چ) بیان شرایط افزایش و کاهش میزان سرمایه در شرکت
ح) زمان و ترتیب برگزاری جلسات مجمع
خ) تعیین و مشخص کردن حدود وظایف و اختیارات مدیران
د) بیان مولفه های آغاز و پایان سال مالی شرکت و زمان پرداخت و صورتحساب سود و زیان به موسسین و شرکا

 

 

 

 

مشاوره حقوقی ثبت شرکت سهامی

 

برای ثبت شرکت های سهامی عام و خاص که به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد هر کشور به شمار می‌رود ،افراد نیازمند دانش قانونی برای انجام امور حقوقی می باشند و مشاوران و وکلای سازمان دادگستری کشور می تواند بهترین گزینه برای این دانش افزایی باشند.

 

مجموعه حقوقی عدل گو با دربرداشتن یک دهه سابقه درخشان و مفید در امر ارائه مشاوره های حقوقی و عقد قرارداد حقوقی در زمینه های متعدد ،آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.

 

در صورت نیاز با شماره تماسهای مجموعه حقوقی عدلگو تماس حاصل فرمایید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس