سوء پیشینه کیفری : از دغدغه‌های بسیار مهم افرادی که مرتکب جرایمی در طول زندگی خود شده‌اند، در برخورداری از امکاناتی که دولت و جامعه فراهم آورده‌اند ، عدم سوء پیشینه کیفری است . فردی که دارای سابقه‌ی مجرمانه باشد ، به‌راحتی در جامعه به او کار داده نمی شود . بطور مثال شخصی که به زندان رفته است متاسفانه در جامعه با وجود اینکه محکومیت خود را طی نموده است، به دید مجرم به او نگاه میشود و به همین علت بازگشت فرد به آغوش جامعه با مشکل مواجه میشود و این خود زمینه‌ساز بزه‌های دیگر خواهد شد؛زیرا فرد از راه حلال و صحیح نمیتواند امرارمعاش کند و ناچار رو به سرقت و جرایم مالی میبرد. توضیحات بیشتر در ادامه با گروه وکلای عدل گو :

ماهیت سوء پیشینه :

سوءپیشینه یعنی گذشته‌ی بد . بعبارت دیگر فرد به سبب جرایمی که در گذشته انجام داده است و درج در سابقه‌ی کیفری او ، از برخی حقوق اجتماعی بصورت موقت یا دائمی محروم میشود .

سوء پیشینه کیفری

زمان تحقق سوءپیشینه :

زمانی فرد مشمول سوءپیشینه میشود که از طریق مرجع قضایی محکوم به مجازات تبعی شده باشد. بعبارت دیگر زمانی که فرد محکوم به مجازات تبعی میشود ، از برخی از حقوق اجتماعی محروم میشود و در همین راستا در سابقه‌ی کیفری فرد بعنوان سوءپیشینه‌کیفری جهت آگاهی نهادها و ارگان‌ها به ثبت میرسد.

جرایم مشمول سوءپیشینه‌کیفری:

برخی از جرایم هستند که اگر فرد مرتکب بشود برای مدتی از حقوق اجتماعی محروم میشوند و برای مرتکب سوءپیشینه لحاظ میشود که عبارتند از :

  • الف)مجازات سالب حیات و حبس ابد
  • ب) مجازات قطع عضو ، قصاص عضو با حدود و شرایطی ، نفی بلد
  • ج) تمامی حبس‌های تعزیری به جز درجات 8 ، 7 ، 6

برخی از حقوق اجتماعی :

سوء پیشینه باعث میشود فرد از حقوق اجتماعی مانند استخدام در کلیه دستگاه‌های حکومتی ، اشتغال به عنوان وکیل دادگستری ، انتخاب شدن به سمت قیم و … محروم بشود.

مدت زمان وجود سوءپیشینه‌ی‌کیفری:

اصولا محرومیت از حقوق اجتماعی همیشگی نیست و بعد از گذشت مدتی سوءپیشینه‌کیفری از سابقه‌ی فرد پاک خواهد میشود که به شرح ذیل است :

  • الف) شخصی که دچار قتل شده است ( در مواردی که قصاص جاری نمیشود مثل کشتن فرزند توسط پدر ) ، از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی ، بمدت 7 سال از حقوق اجتماعی محروم میشود.
  • ب) شخصی که محکوم به حبس تعزیری تا درجه‌ی 4 شده است ، 3 سال محروم از حقوق اجتماعی خواهد بود.
  • ج)شخصی که محکوم به حبس تعزیری درجه‌ی5 یا شلاق حدی شده باشد، 2 سال از حقوق اجتماعی محروم میشود.

نحوه‌ی دریافت گواهی عدم سوء پیشینه کیفری :

امروزه برای دریافت گواهی سوء پیشینه راه سهل و آسان است .رویه متداول برای دریافت گواهی سوء پیشینه کیفری از طریق دفاتر الکترونیکی قضایی است که به شرح ذیل میباشد:

ابتدا فرد متقاضی در سامانه‌ی ثنا ثبت‌نام کرده تا دارای حساب کاربری شود.در گزینه‌ی درخواست سوء پیشینه کیفری کلید کرده و به طور معمول حدود 72 ساعت کاری پس از ثبت درخواست ، پیامکی مبنی بر صدور ابلاغیه مربوط به گواهی عدم سوء پیشینه به تلفن همراه فرد متقاضی واصل میشود و بدین صورت گواهی عدم سوء پیشینه صادر خواهد شد.

خیر، برخی محرومیت‌ها بصورت دائم و همیشگی میباشد مانند نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری

خیر، صرفا تعهد اخذ شده در نهاد امنیت اخلاقی و گشت‌ارشاد مورد استفاده قرار میگیرد.

با گذشت شاکی مجازات تبعی رفع میشود.بنابراین فرد فاقد سوء پیشینه‌ی کیفری خواهد شد.