دعاوی دیوان عدالت اداری

یکی از مراجع قضایی بسیار پر اهمیت دیوان عدالت اداری است که بیشتر دعاوی مطروحه در این مرجع مربوط به دعاوی با ارگان های دولتی و یا دعاوی اداری و استخدامی می باشد .

دعاوی مربوط دیوان عدالت اداری :

حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری در قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 به تفصیل بیان شده است لیکن می توان به صورت خلاصه این دعاوی را این طور طبقه بندی نمود :
1- تصمیمات اداری اخذ شده توسط واحدهای دولتی و یا موسسات وابسته به آنها که مورد اعتراض افراد قرار بگیرد .
2- اعتراض نسبت به آراء صادره صادره است کمیسیونهای اداری مانند کمیسیون مالیاتی کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و هیات حل اختلاف کارگری و کارفرمایی
3- همچنین اعتراض نسبت به شرایط اعمال قانون مدیریت خدمات کشوری در امور استخدامی

دیوان-عدالت-اداری

دیوان عدالت اداری

همانطور که میدانیم دیوان عدالت اداری در شهر تهران واقع شده والبته تعدادی شعب در سطح استان‌های دیگر داشته که از این طریق به تظلمات افراد رسیدگی می نماید آنچه مسلم است .
لازم به ذکر است دیوان عدالت اداری از شعب بدوی و تجدیدنظر تشکیل شده و شعبات تجدیدنظر دارای یک عضو به عنوان رییس و دو عضو به عنوان مستشار می باشد .
ساختمان سابق دیوان عدالت اداری در خیابان بهشت تهران بوده و شعب تجدیدنظر آن نیز در ساختمان دیگری در خیابان نوفل لوشاتو قرار داشته و اخیراً با توجه به احداث ساختمان جدید تمام شعب دیوان اعم از بدوی و تجدیدنظر در ساختمان خیابان مخبری واقع در انتهای اتوبان ستاری شمال واقع شده اند .
اعتراض به رای کمیسیون ماده 100 شهرداری
به طور کلی می توان اینطور بیان نمود که حدود نیمی از دعاوی مطروحه در دیوان عدالت اداری دعاوی مربوط به اعتراض به آرای صادره از کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری می باشد .
همانطور که می دانیم مطابق قانون شهرداری ها به جهت رعایت ضوابط و اصول شهرسازی کمیسیون های بدوی و تجدید نظر ، تشکیل شده اند و البته اعضای این کمیسیون ها مطابق قانون تعیین می شوند و تصمیم این کمیسیون ها در صورت قطعیت در مرحله تجدید نظر قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری خواهد بود ، واضح و مشخص است موضوع این قبیل دعاوی تخلفات ساختمانی و موضوعات مربوط به عدم رعایت قواعد شهرسازی بوده و این بخش از حقوق تعامل تنگاتنگی با مهندسی و شهرسازی داشته و وکلای خبره در این گرایش قطعاً می بایست علاوه بر تسلط نسبت به حقوق اداری نسبت به مباحث مهندسی و شهرسازی نیز اشراف لازم را برخوردار باشند .

دعاوی اداری و استخدامی

الباقی دعاوی پرکاربرد دیوان عدالت اداری دعاوی مربوط به استخدامی و تصمیمات واحدهای کارگزینی ادارات دولتی میباشد تصمیماتی از جمله اصلاح ابلاغ حکم ، عدم تمدید قرارداد و اخراج پرسنل که مورد اعتراض مستخدمین دولتی قرار می گیرد .
وکلای متخصص در این گرایش نیز به صورت کامل و جامع نسبت به قوانین مربوط به امور اداری و استخدامی و همچنین قوانین مدیریت خدمات کشوری و آیین نامه های مربوطه اشراف داشته و میتوانند روند رسیدگی و احقاق حقوق افراد را تسریع نمایند .

وکیل متخصص دعاوی دیوان عدالت اداری

با توجه به این امر که دعاوی مربوط به دیوان عدالت اداری دارای طیف وسیع و گسترده ای بسیار زیاد می باشد و وکلای محدودی نسبت به تمام دعاوی مربوط به دیوان عدالت اداری دارای تخصص و تجربه کافی می باشد مجموعه حقوقی عدل گو با سالها تجربه در این زمینه ، نسبت به کلیه دعاوی مربوطه در دیوان عدالت اداری توانسته است رضایت موکلین را در ارائه مشاوره حقوقی و انجام امور وکالتی تامین نماید .

در جهت کسب اطلاعات بیشتر نسبت به دعاوی دیوان عدالت اداری می توانید به مقالات مربوطه مراجعه و در صورت نیاز به اخذ مشاوره حقوقی میتوانید از طریق راه های ارتباطی با وکلای عدل گو در ارتباط باشید .