حضانت فرزندان پس از طلاق به عهده چه کسی است ؟

حضانت فرزندان پس از طلاق : یکی از دغدغه‌هایی که زوجین پس از جدایی از یکدیگر پیدا میکنند ، جدایی از فرزندان خود میباشد . هر یک از پدر و مادر خیلی علاقه دارند که فرزند خود را تحت سرپرستی خود قرار دهند و در کنار خود زندگی کنند. به همین منظور در جستجوی راه حلی هستند که بتوانند حضانت طفل خود را برعهده بگیرند.

بر اساس بیان وکیل طلاق گروه حقوقی عدل گو  در مواقع نادر نیز پیدا میشود که پدر یا حتی مادر به خاطر ازدواج مجددی که انجام داده‌اند ، مایل به نگهداری طفل خود نمیباشند که در این مورد باید گفت همانطور که حضانت که حق است ، در عین حال تکلیف نیز می باشد.

مروری بر قانون خانواده

وکیل حضانت : مطابق قانون حمایت خانواده دادگاه زمانی که رای درباره طلاق صادر میکند درباره چگونگی حضانت فرزندان نیز تعیین تکلیف میکند.
همچنین اگر هر یک از پدر و مادر ، هر کدام مانع اجرای حکم حضانت بشود ، به دستور دادگاه تا زمان اجرای حکم بازداشت میشود.

حضانت فرزندان پس از طلاق به عهده چه کسی است ؟

سن فرزندان در موضوع حضانت

حضانت طفلی که پدر و مادر او از هم طلاق گرفته اند ، معمولا طبق قانون و رویه قضایی تا سن هفت سالگی با مادر است و بعد از هفت سالگی تا سن بلوغ با پدر است . البته دادگاه به مصلحت طفل توجه خواهد کرد و چه بسا با در نظر گرفتن غبطه طفل ، طفلی که به سن 7 سال نرسیده است را به پدر واگذار کند .

شخص رشید و شخص بالغ

زمانی که پسر به سن 15 سالگی و دختر به سن 9 سالگی میرسد ، در اصطلاح حقوقی ، بالغ شده است . یکی از اثرات بلوغ در امر حضانت در طلاق این است که به فرزند بالغ اختیار میدهد که با هر یک از پدر یا مادر که علاقه دارد زندگی کند و هیچ اجبار قانونی وجود ندارد.

همچنین زمانی که شخص بالغ ، رشید میشود(معمولا سن 18 سالگی) از تحت قیمومیت پدر خود نیز بیرون می‌آید و دیگر از لحاظ قانونی ، یک فرد کاملا مستقل میشود و امور خود را در دست میگیرد.

تاثیر ازدواج مجدد والدین در حضانت

اگر مادر ازدواج مجدد انجام دهد حضانت کودک او به پدر واگذار میشود که باید توجه شود که اگر مادر ازدواج مجدد کند و پدر فوت کرده باشد هم چنان حضانت طفل برعهده مادر خواهد بود و هیچ تغییری در بحث حضانت به وجود نخواهد آمد.
اما درباره ازدواج مجدد پدر ، قانون گذار هیچ ضمانت اجرایی مد نظر ندارد و اگر پدر تجدید فراش کند کما فی سابق حضانت طفل را عهده دار خواهد بود.

حق بودن و تکلیف بودن حضانت

برخلاف دید عرف ، حضانت هم حق است و هم تکلیف است . به همین منظور قانونگذار محترم فرموده است که هیچ یک از پدر و مادر طفل حق ندارند که از حضانت اطفال خود صرف نظر کنند.

شرایط حضانت از سوی والدین

برای حضانت از سوی قانون گذار محترم شرایطی مد نظر قرار گرفته است که میتوان به شایستگی اخلاقی و توانایی عملی هر یک از طرفین لازم است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *