توضیحات و نکات مهم در رابطه با چک

چک چیست؟

وسیله پرداخت غیرپولی میباشد که به انواع مختلف تاییدشده ، تضمینی ، موردی ، مسافرتی تقسیم بندی میشود.

قانون حاکم بر چک

دو قانون بر چک حکومت میکند . قانون تجارت مصوب سال 1311 و قانون صدور چک مصوب سال 1356 با اصلاحات سال 1397

مروری بر محتوای چک

ارکان تشکیل دهنده چک در قانون آمده است که عبارتند از تاریخ صدور ، تاریخ پرداخت ، محل پرداخت ، نام صادرکننده ، نام پرداخت کننده ، امضا میباشد .

توضیحات و نکات مهم در رابطه با چک

چک موردی چیست ؟

چکی که در آن فرد تنها یک برگه چک دارد و دارای دسته چک نمیباشد. بدین نحو که مطابق قانون جدید چک ، فرد با تقاضا از بانک ، یک عدد برگ چک از بانک میگیرد.

وصف کیفری چک

در وهله اول تصور بر این است که چک یک سند تجاری حقوقی میباشد و از این جهت نمیتوان پیگیری کیفری کرد اما با توجه به قانون صدور چک ، میتوان این سند تجاری خاص را منجر به مجازات برای صادر کننده کرد.

بطور مثال شخص صادر کننده با علم به بسته بودن حساب خود اقدام به صدور چک کرده باشد ، مجرم شناخته میشود.

چک صیاد چیست ؟

طبق ماده 6 قانون صدور چک اصلاحی 1397 ، بانکها مکلف هستند که پس از اینکه مشتری درخواست دسته چک میکند ، از بانک مرکزی استعلام بگیرد تا صحت اطلاعات مورد تایید قرار بگیرد و هیچ ممنوعیتی برای صدور دسته چک وجود نداشته باشد.

سپس بانک با توجه به گزارشاتی که از بانک مرکزی دریافت میکند ، برای هر دسته چک شناسه یکتا و مدت اعتبار اختصاص میدهد.

وصول چک پس از فوت صاحب چک

اگر دارنده چک فوت کند ، بنا به صراحت قانون امورحسبی و قانون تجارت ، بدون مراجعه به دادگاه وصول چک مدنظر امکان‌پذیر است اما بانکها در رویه معمول از پرداخت چک به تاریخ بعد از فوت صاحب حساب امتناع مینمایند. در این حالت طرح دعوای مطالبه وجه چک و درخواست صدور قرار تامین خواسته جهت توقیف وجه چک در بانک توصیه میشود. دادخواست مطالبه وجه چک پس از فوت صاحب حساب ، باید به طرفیت ورثه متوفی تقدیم دادگاه حقوقی شود.

چک مشروط و چک ضمانتی

چک مشروط بدین مفهوم است که صادرکننده در چک قید میکند که اگر خانه تحویل داده شد ، مبلغ چک توسط بانک قابل وصول است و چک ضمانتی نیز بدین مضمون است که صادرکننده در چک قید میکند که چک بابت حسن انجام کار صادر شده است.

در هر دو چک مشروط و چک بابت ضمانت ، بانک به شرط و نوع ضمانت توجه نمیکند و دارنده چک در هر صورت مبلغ چک را وصول خواهد کرد.

اگر در رابطه با چک دچار مشکل حقوقی شده باشید ، می توانید از مشاوره وکیل متخصص چک در گروه حقوقی عدل گو بهره مند شوید.

توصیه حقوقی در باب نگارش چک

حتما توصیه می شود که برای نگارش چک از یک قلم استفاده شود و از قلم‌های متفاوت استفاده نشود و همچنین متن چک را حتما خودتان یادداشت کنید و به کسی دیگر حتی اگر خیلی هم به آن اعتماد داشتید ، نسپارید.

وانگهی همیشه با امضاء ، نام و نام‌خانوادگی خود را نیز درج کنید . این کار باعث میشود ، چنانچه امضاء شما ساده باشد و امکان جعل شدن داشته باشد ، جاعل نتواند دست خطتتان را به راحتی تقلید کند.

آیا انتقال چک با توجه به تغییرات قانون جدید چک ، از طریق پشت‌نویسی امکان‌پذیر است ؟

خیر ؛ انتقال چک از طریق پشت‌نویسی طبق تغییرات جدید ممنوع است و ثبت انتقال چک در سامانه صیاد ، جایگزین پشت‌نویسی چک میشود.

آیا اموال بدهکار سند چک را میتوان بدون واریز خسارت احتمالی توقیف کرد؟

بله ؛ با استناد به چک و گواهی عدم پرداخت آن میشود بدون واریز خسارت احتمالی به صندوق دادگستری ، اموال بدهکار را توقیف کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *