تنظیم لایحه و دادخواست

همانطور که می‌دانید برای شروع هر عملی نیاز به انجام یکسری اقدامات اولیه می باشد. در موضوعات حقوقی نیز طرح لایحه و دادخواست از ابتدایی ترین امور شروع پرونده های حقوقی می باشد

در ابتدای سخن به بیان توضیحاتی مختصر درباره ی اوراق قضایی می پردازیم.
به طور کلی اوراق قضایی به برگه هایی گفته می شود که در ابتدا و در طول جریان دادرسی های قضایی مورد استفاده وکلا قرار می گیرد و به عنوان یکی از تشریفات مورد نیاز قانونی برای پیشبرد پرونده های حقوق به شمار می رود.
از این رو می‌توان اوراق قضایی را به عنوان چهار چوب و ساختاری برای نشان دادن روند حرکتی پرونده‌های قضایی به شمار برد .
این اوراق انواع و اقسام مختلفی دارد از جمله لایحه، دادخواست، شکواییه‌، دفاعیه ،دادخواست.

تنظیم لایحه

دادخواست

دادخواست به برگه ی نوشته شده گفته می‌شود که توسط وکلا برای اعلام و اعاده حق موکل خود مکتوب میشود.
دادخواست به عنوان اولین مرحله و اقدام برای طرح و شرح یک پرونده حقوقی در مجتمع دادگستری شناخته می شود و به بیانی ساده هر فردی که خواستار تشکیل پرونده حقوقی خود باشد در ابتدای کار باید یک نسخه دادخواست رسمی تحویل دادگستری دهد.
طبق بیان قانونگذار، افراد در دعاوی کیفری ملزم به تحویل دادخواست خود در هر گونه از اوراقی می باشند ولی در مورد دعاوی حقوقی، تشریفاتی برای  دارای مناسبات و تشکیلات خاص خود بوده و باید طی فرایندی دادخواست مورد نظر تقدیم دادگاه شود
طبق ماده ۲ قانون آیین دادرسی مدنی هیچ دادگاهی نمی تواند به دعوای مطرح شده رسیدگی کند مگر اینکه شخص یا اشخاص ذینفع، وکیل قائم مقام یا نماینده قانونی آنان رسیدگی به دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشد و طبق ماده ۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی شروع رسیدگی در دادگاه تنها با تقدیم دادخواست به وقوع می پیوندد.
به دلیل اهمیت قابل توجه تقدیم دادخواست در دعاوی حقوقی، موضوع شکل و نوشتار و ساختار دادخواست همواره مد نظر بوده و مورد توجه قضات قرار می گرفته است.
اوراق مخصوص تشکیل دادخواست از اماکن فروش اوراق قضایی که در دادگستری ها و مجتمع های قضایی هر منطقه می باشد قابل خریداری است.

لایحه

لایحه برگه ای است که در آن خواسته هر یک از طرفین به صورت مکتوب به دادگاه تقدیم می‌شود . حال ممکن است این برگه در دادسرا تقدیم شعب بازپرسی و یا دادیاری گردد و یا در دادگاه به رئیس شعبه تحویل  داده شود.

رئیس شعبه و یا مرجع قضایی دریافت کننده لایحه ضمن پذیرش لایحه با دستور ثبت لایحه را به دفتر شعبه ارجاع میدهد دفتر شعبه موظف است لایحه مربوطه را به سرعت ثبت و در پرونده قرار دهد بدیهی است لایحه دفاعیه به عنوان موارد خواسته هریک از طرفین در جریان رسیدگی مورد استناد قرار خواهد گرفت و لذا بهتر آن است که ارائه دلایل و مستندات صرفا طی لایحه ای صورت گیرد که ثبت شده و در پرونده با شماره ثبت قرار گیرد.

باید توجه داشت با توجه به الکترونیکی شدن رسیدگی در محاکم و انجام اقدامات از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت لایحه نیز از طریق دفاتر خدمات قضایی امکان پذیر بوده و دیگر لزومی به حضور افراد در شعبه نمی باشد لازم به ذکر است وکلای دادگستری نیز می توانند از طریق کارتابل الکترونیکی خود اقدام به ثبت دادخواست و لوایح دفاعیه خود نمایند.

در فایلهای آموزشی سعی بر آن داشته تا این که نحوه انجام مراحل ثبت لایحه دفاعیه را از طریق سایت عدل گو آموزش دهیم جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به فایل های تصویری مربوطه مراجعه نمایید.

نوشتن لایحه به عنوان یکی از اثرگذارترین موضوعات در پیشبرد روند پرونده های حقوقی به شمار می رود. طرح این گونه از اوراق به پیشبرد هرچه بیشتر پرونده های حقوقی یاری می رساند.
لازم به ذکر است در صورت نیاز به تشکیل پرونده قانونی حتماً با یک وکیل کارکشته و ماهر مشورت نموده و در صورت نیاز به اجرای عقد قرارداد با وکیل مدنظر اقدام نمایید.

مجموعه عدل گو با داشتن ۱۰ سال سابقه وکالت در سطح ایران آماده عقد قرارداد با شما عزیزان می باشد

مجموعه عدل گو با در بر داشتن متخصص ترین و ماهرترین وکلای ناحیه غرب تهران مفتخر به ثبت قرارداد با شما عزیزان می باشد.

تماس