ماده 45 قانون مجازات اسلامی :

پس از گذشت مدت تعویق با توجه به میزان پایبندی مرتکب به اجرای دستورهای دادگاه، گزارشهای مددکار اجتماعی و نیز ملاحظه وضعیت مرتکب، دادگاه حسب مورد به تعیین کیفر یا صدور حکم معافیت از کیفر اقدام می کند.

تفسیر ماده 45 قانون مجازات اسلامی

۱. بر اساس حکم این ماده، حکم معافیت از کیفر فقط پس از گذشت مدت تعویق امکان دارد اما قانونگذار فرانسوی به دادگاه اجازه داده است در همان ابتدای امر، حکم به معافیت بدهد. ماده ۵۹-۱۳۲ قانون جزای فرانسه می گوید: «معافیت از مجازات زمانی مورد موافقت قرار میگیرد که معلوم شود متهم اجتماعی شده و خسارت ناشی از جرم، جبران گردیده و صدمه حاصل از جرم پایان یافته است.

دادگاهی که حکم به معافیت مجازات می دهد می تواند تصمیم بگیرد که رأی او در سجل قضائي ثبت نشود. معافیت از مجازات شامل پرداخت هزینه های دادرسی نمی شود.»

۲. صرف انقضای مدت تعویق موجب بی اثر شدن تعقیب نمی شود بلکه باید حکم به معافیت صادر شود.

٣. از ظاهر ماده چنین استنباط می شود که تشکیل جلسه برای صدور حکم، لازم نیست اما در صورتی که دادگاه تصمیم به حکم محکومیت داشته باشد نمی توان به صورت مطلق نظر داد. اگر قرار تعویق بدون اخذ آخرین دفاع، صادر شده باشد باید جلسه رسیدگی تشکیل شود اما از ظاهر قانون چنین برمی آید که دادگاه تمامی اقدامات دادرسی از جمله اخذ آخرین دفاع را انجام میدهد منتها به جای حکم محکومیت، قرار تعویق صادر می کند.

پس در چنین حالتی نیاز به تشکیل جلسه نیست مگر این که در مورد شرایط لغو قرار تعویق، ادعاها با ابهاماتی وجود داشته باشد که در این صورت بهتر است جلسه رسیدگی تشکیل شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس