ماده 31 قانون مجازات اسلامی

منع از رانندگی و تصدی وسیله نقلیه موتوری مستلزم ابطال گواهینامه و ممنوعیت از درخواست مجدد است.

تفسیر ماده 31 قانون مجازات اسلامی- عدل گو

۱) یکی از لوایح تنظیم شده برای اعمال مجازات ها لایحه قانونی مجازات های اجتماعی و مجازات‌های جایگزین بود که با تصویب قانون مجازات اسلامی ادامه حیات خواهد داد زیرا مقررات این لایحه در قانون مجازات اسلامی جدید پیش‌بینی شده است ماده ۲۶ لایحه در مورد محرومیت از حقوق اجتماعی است و بند ۱۰ این ماده مقرر می‌دارد:

(محرومیت از حق رانندگی و تصدی وسایل نقلیه موتوری یا ابطال گواهینامه رانندگی و محرومیت از دریافت آن تا سه سال)

۲) این ماده در مورد نحوه اجرای مجازات ممنوعیت از رانندگی و تصدی وسیله نقلیه موتوری است که بهتر بود در آیین‌نامه پیش‌بینی شود. در این ماده گرچه ممنوعیت از درخواست مجدد نیز پیش بینی شده است اما این عبارت در مقام بیان حال جداگانه‌ای نیست بلکه با حرف (واو) به عبارت قبلی عطف شده است و آن را تکمیل می کند .

۳)حکم به ممنوعیت رانندگی وسیله نقلیه موتوری همچون ممنوعیت از اشتغال به کار معین در صورتی قابل توجیه است که جرم به سبب رانندگی رخ داده یا رانندگی وقوع جرم را تسهیل کند ؛ اما قانونگذار بر خلاف ماده قبلی، این شرط را بیان نکرده است .

مجازات لغو گواهینامه رانندگی برای رانندگان بی احتیاط است و زمانی مطرح شد که مجازات حبس و جزای نقدی تاثیری در کاهش جرایم ناشی از رانندگی نداشت و این اقدام نتایج بسیار مطلوبی را به بار نشاند و از همین روی مورد استقبال قانونگذاران قرار گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس