تفسیر قانون آیین دادرسی مدنی

همانطور که می دانید دعاوی در محاکم و دادگاه ها به دو گروه حقوقی و کیفری تقسیم می‌شوند . مرجع رسیدگی به دعاوی حقوقی عموماً دادگاه های عمومی می باشد که قانونگذار نحوه رسیدگی به این دسته از مسائل و تشریفات آن را در مجموعه ای از مواد قانونی به نام قانون آیین دادرسی مدنی گردآوری و تنظیم نموده است و تالیف این قانون نقش مهمی در تحقق عدالت در دعاوی خواهد داشت .

آیین دادرسی مدنی

آیین دادرسی مدنی مانند دیگر قوانین متشکل از کلمات و لغات ثقیل و نگارش تخصصی می باشد که ممکن است ، هنگامی که اشخاص غیر حقوقی اقدام به مطالعه آن نمایند دچار سوالات و ابهاماتی بشوند.
از همین رو برای این که تمامی افراد که به دنبال فهم و درک بهتر از این قوانین هستند بتوانند به ساده ترین شکل ممکن این قانون را مطالعه کرده و به درک درستی از آن برسند ، پرسنل مجموعه حقوقی عدل گو اقدام به تفسیر ساده این قوانین نموده است.

اکنون می‌خواهیم نسبت به اینکه این قانون چیست ؟ چند ماده دارد ؟ و چه موضوعاتی را در بر می گیرد ؟ به بحث و بررسی بپردازیم
همانطور که بیان شد دعاوی شامل دو گروه کیفری و حقوقی اند. می دانیم که دعاوی کیفری به شاخه ازدعاوی گفته می شود که طبق قانون مجازات اسلامی برای انجام کار و یا عدم انجام آن مجازات تعیین شده است و تشریفات رسیدگی به آن نیز بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری می باشد .

اما اکنون می خواهیم به دسته دوم از دعاوی تحت عنوان دعاوی حقوقی بپردازیم :
در دعاوی حقوقی جرم و مجازاتی تحقق نمی یابد و تنها به اختلافات میان افراد جامعه رسیدگی می‌کند مانند : دعاوی تجاری ، خانوادگی ، حقوقی و….. که بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی تشریفات و نحوه رسیدگی به آن مشخص شده است .

قانون آیین دادرسی مدنی در سال ۱۳۷۹ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است این قانون شامل ۵۲۹ ماده بوده و طبق آخرین ماده آن ، قانون آ.د.م مصوب ۱۳۱۸ و قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب ۱۳۷۳ لغو گردید .
جالب است بدانید نام کامل این قانون در اصل قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی می باشد .

به نقل قول از سایت حقوقی دینا قانون آیین دادرسی مدنی موارد زیر را شامل می شود :
صلاحیت دادگاهها اعم از صلاحیت ذاتی و صلاحیت نسبی ، اختلاف در صلاحیت و ترتیب حل آن ، وکالت در دعاوی ، دادخواست و شرایط آن ، اعتراض شخص ثالث ، سازش ، اقرار ، انواع سند ، انکار و تردید ، ادعای جعل ، گواهی ، معاینه محل ، تحقیق محلی ، رجوع به کارشناس ، اعاده دادرسی ، داوری ، هزینه دادرسی ، اعسار از هزینه دادرسی ، مطالبه خسارت و مستثنیات دین ، اظهارنامه ، تصرف عدوانی ، ممانعت از حق و دعوای مزاحمت ،سوگند ، نیابت قضایی ، حکم حضوری ، حکم غیابی ، واخواهی ، توقیف دادخواست ، پیوست های دادخواست ، بهای خواسته ، ابلاغ ، ایرادات و موانع رسیدگی ، استرداد دعوا و استرداد دادخواست ، تأمین خواسته ، ورود شخص ثالث ، جلب شخص ثالث ، دعوای متقابل ، تأمین دلیل دادرسی فوری ، تجدید نظر ، فرجام خواهی و….

با توجه به مسائل فوق که بیان گردید می توانید تمامی مواد این قانون و تفسیر آن را در سال حقوقی از یک مطالعه کرده و در صورت بروز سوالات در این باره و دیگر مسائل حقوقی با وکلای ما تماس حاصل فرمایید.

تماس