تفسیرماده 8 قانون مجازات اسلامی

تفسیرماده 8 قانون مجازات اسلامی : هرگاه شخص غیر ایرانی در خارج از ایران علیه شخصی ایرانی یا علیه کشور ایران مرتکب جرمی بجز جرایم مذکور در مواد 7 شود و در ایران یافت و یا به ایران اعاده گردد، طبق قوانین جزائی جمهوری اسلامی ایران به جرم او رسیدگی می شود، مشروط بر این که:

الف – متهم در جرایم موجب تعزیر در محل وقوع جرم ، محاکمه و تبرئه نشده یا در صورت محکومیت ، مجازات کلا یا بعضا در باره او اجرا نشده باشد.

ب – رفتار ارتکابی در جرایم موجب تعزیر به موجب قانون جمهوری اسلامی ایران و قانون محل وقوع جرم باشد.

تفسیر ماده 8 قانون مجازات اسلامی

تفسیرماده 8 قانون مجازات اسلامی

۱.در این ماده در اصلاحات قانون مجازات اسلامی اضافه شده و در قانون مجازات اسلامی سابقه ای نداشت.

۲. ماده ۸ بر مبنای صلاحیت منفی آراسته شده است که یکی از استثنائات صلاحیت سرزمینی باشد. ملاک صلاحیت منفی تابعیت مجنی علیه است یعنی صلاحیت قوانین و دادگاههای جمهوری اسلامی ایران بر مبنای تابعیت مجنی علیه تعیین می شود.

٣. ماده ۷-۱۱۳ ق.ج.ف آورده است: «قانون کیفری فرانسه قابل اجراست نسبت به هر جنایت و نیز هر جنحه ای که مجازات حبس دارد و به وسیله یک فرانسوی یا بیگانه در خارج من جمهوری رخ می دهد هرگاه قربانی جرم در لحظه وقوع جرم تبعیت فرانسوی داشته باشد». در ماده ۸ برخلاف این ماده فقط به جرایم ارتکابی از سوی اتباع غیرایرانی اشاره شده است و دلیلش آن است که جرایم ارتکابی از سوی اشخاص ایران (صلاحیت مثبت) در موارد قبلی آمده است.

۴. ماده ۸ صلاحیت عینی را گسترش داده است و جرایم ارتکابی علیه ایران منحصر در جرایم مهم و خاص نیست.

۵. قاعده «مجرمانه بودن عمل در کشور محل وقوع جرم و کشور صلاحیتدار» در بند ۲ ماده ۸ به اجرا در آمده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس